Akcje w Rosniefcie za zniesienie sankcji? Arabia Saudyjska grozi Iranowi.Arabia Saudyjska grozi Iranowi

 

Rosnieft już czuje sankcje. Rosjanie skarżą je do WTO, podobnie jak zapisy trzeciego pakietu energetycznego.

:Z zeznań byłego doradcy prezydenta USA wynika, że kontaktował się on z rosyjskimi władzami i szefami koncernów tamtejszych spółek energetycznych. W grę wchodził układ o wymianie akcji Rosnieftu za zniesienie sankcji USA po zwycięstwie Donalda Trumpa.

:Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie. Rajd antykorupcyjny w Arabii Saudyjskiej ruszył wraz z eskalacją sporu z Iranem o rebelię w Jemenie.

Akcje w Rosniefcie za zniesienie sankcji? Nowe fakty o ingerencji Rosji w wybory w USA

Business Insider/Wojciech Jakóbik

Z zeznań byłego doradcy prezydenta USA wynika, że kontaktował się on z rosyjskimi władzami i szefami koncernów tamtejszych spółek energetycznych. W grę wchodził układ o wymianie akcji Rosnieftu za zniesienie sankcji USA po zwycięstwie Donalda Trumpa.

Rosja mogła wpływać na wybory w USA

Komisja ds. wywiadu opublikowała na początku tygodnia pełny stenogram zeznań Cartera Page’a, doradcy obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa z okresu kampanii wyborczej. To element śledztwa w sprawie wpływu Rosji na wybory prezydenckie w 2016 roku.

Kompromaty na Clinton

Page przyznał, że w okresie kampanii w lipcu 2016 roku spotkał się z przedstawicielami administracji prezydenta Rosji, a także rosyjskiego Rosnieftu. Przekonywał, że w czasie kampanii nie opowiadał się przeciwko planom przekazania broni Ukrainie jako postulatowi Partii Republikańskiej. Ostatecznie jednak postulat został stępiony i mówił o konieczności przekazania „właściwego wsparcia” Kijowowi broniącemu się przeciwko agresji rosyjskiej na wschodzie kraju.

Były doradca Trumpa przyznał, że omawiał wizytę w Moskwie z innym doradcą, Samem Clovisem. Ten jest podejrzewany o próbę doprowadzenia do spotkania Trumpa z prezydentem Władimirem Putinem po tym, jak w lipcu 2016 roku uzyskał informację od George’a Papadopoulosa, kolejnego eksperta z kampanii prezydenckiej obecnego prezydenta, że Rosjanie przyznali w rozmowie z nim, że posiadają materiały kompromitujące Hillary Clinton.

To rywalka Trumpa z kampanii nominowana przez Partię Demokratyczną. Papadopoulos miał dowiedzieć się o mailach kompromitujących sztab Clinton. Ostatecznie materiały te wypłynęły na światło dziennie w okresie kampanii i mogły mieć wpływ na wynik wyborów.

Akcje w Rosniefcie za zniesienie sankcji

Page miał także spotkać się z Andrejem Baranowem z Rosnieftu. Zrobił to pomimo obowiązywania sankcji USA i Unii Europejskiej wobec tej firmy, co wytknęli byłemu doradcy senatorzy z komisji ds. wywiadu. Według byłego szpiega brytyjskiego Christophera Steela podczas tajnego spotkania Page’a z prezesem Rosnieftu Igorem Sieczinem miała paść propozycja przekazania Amerykanom 19 procent akcji w spółce w zamian za zniesienie sankcji amerykańskich. Były doradca przyznał, że Baranow mógł wspomnieć o takiej wymianie. Page musiał odpowiedzieć na pytanie komisji o to, czy poparł takie rozwiązanie. Odparł, że zrobił to „niebezpośrednio”. Odrzuca on sugestię tajnego spotkania z Sieczinem.

 

Arabia Saudyjska grozi Iranowi. Rośnie cena ropy

CNN/Wojciech Jakóbik

Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie. Rajd antykorupcyjny w Arabii Saudyjskiej ruszył wraz z eskalacją sporu z Iranem o rebelię w Jemenie.

Jemen to pole rywalizacji Iranu z krajami arabskimi

Książe Mohammed bin Salman rozpoczął masowe aresztowania w ramach walki z korupcją ocenianej jako dążenie do konsolidacji władzy. Jednocześnie zagroził Iranowi, że wsparcie dla rebeliantów w Jemenie ze strony Hezbollahu może zostać uznane za akt wojny. Zdaniem księcia Teheran dyktuje obecnie politykę Syrii i Iraku. Ustępujący premier Libanu Saad Hariri uznał, że Hezbollah ingeruje w „sprawy wewnętrzne państw arabskich”.

Według Arabii stojącej na czele arabskiej koalicji zwalczającej rebelię w Jemenie, Iran szmugluje broń dla rebeliantów przez Syrię i Iran pomimo blokady jemeńskich portów wprowadzonej w 2015 roku.

Ropa drożeje

Rajd Salmana i zimna wojna na Bliskim Wschodzie windują cenę baryłki. Brent poszybowała powyżej 64 dolarów i utrzymuje się na poziomie najwyższym od dwóch lat. Na łamach BiznesAlert.pl można przeczytać w jaki sposób te czynniki mogą stać się „czarnym łabędziem analityki” i tymczasowo zmienić trend na rynku ropy. Jeżeli za destabilizacją polityczną pójdzie konflikt zbrojny, ropa może przebić poziom 70 dolarów za baryłkę.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s