EU ETS: Jest porozumienie o reformie polityki klimatycznej. Niemcy mogą porzucić Nord Stream 2 po rozmowach koalicyjnych

:Po godzinie 6.30 polskiego pojawiła się informacja, że Rada Europejska i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie o reformie polityki klimatycznej, polegającej na zmianie zasad funkcjonowania systemu handlu emisjami (EU ETS).

:Słabnie poparcie Niemiec dla Nord Stream 2 wraz z postępami rozmów koalicyjnych przed powołaniem nowego rządu – donosi Financial Times.

EU ETS: Jest porozumienie o reformie polityki klimatycznej

Wojciech Jakóbik

Po godzinie 6.30 polskiego pojawiła się informacja, że Rada Europejska i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie o reformie polityki klimatycznej, polegającej na zmianie zasad funkcjonowania systemu handlu emisjami (EU ETS).

Negocjacje trilogu reformy ETS toczyły się równolegle do szczytu klimatycznego COP 23 w niemieckim Bonn. Na szczycie Polacy zabiegali o uwzględnienie zalesiania w metodach walki ze zmianami klimatu. W Brukseli domagali się, aby jak największe środki z Funduszu Modernizacji finansowanego z ETS mogły posłużyć modernizacji polskiej energetyki.

Dziennikarze branżowego Carbon Pulse podali, że kompromis zakłada podniesienie cen uprawnień do emisji do około 35 euro do 2023 roku. Brakuje jednak dalszych informacji na ten temat.

 

Niemcy mogą porzucić Nord Stream 2 po rozmowach koalicyjnych

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Słabnie poparcie Niemiec dla Nord Stream 2 wraz z postępami rozmów koalicyjnych przed powołaniem nowego rządu – donosi Financial Times.

Zmiana koalicji to szansa na porzucenie Nord Stream 2

Od czasu, gdy partia socjalistyczny z poprzedniej koalicji przeszła do opozycji, kanclerz Angela Merkel rozmawia z liberałami i zielonymi o powołaniu rządu. Obie partie domagają się wycofania niemieckich firm z Nord Stream 2, czyli kontrowersyjnego projektu gazociągu z Rosji przez Morze Bałtyckie, który krytykuje coraz więcej partnerów Niemiec w Unii Europejskiej i USA.

Anonimowy przedstawiciel chadeków powiedział Financial Times, ze socjaliści byli głównymi adwokatami Nord Stream 2. Nowy rząd ma być zaś bardziej krytyczny wobec projektu i, generalnie, współpracy z Rosjanami.

– SPD oddało się całkowicie do dyspozycji Nord Stream 2 – ocenił Reinhard Butikofer z Partii Zielonych. Zapowiedział, że jego partia będzie zabiegać o porzucenie projektu w toku negocjacji koalicyjnych.

Narasta sprzeciw wobec Nord Stream 2

Zły wizerunek projektu w Niemczech pogorszył były kanclerz Gerhard Schroeder, który dostał pracę w zarządzie konsorcjum Nord Stream 2 i w Rosniefcie, który został objęty sankcjami zachodnimi. Komisja Europejska chce podporządkować inwestycję prawu, chociaż dotąd Niemcy twierdzili, że ma ona charakter czysto biznesowy i nie podlega unijnym regulacjom, jako gazociąg podmorski. Sankcje wobec jego partnerów rozważają Amerykanie.

Norbert Rottgen, chadek stojący na czele komisji spraw zagranicznych Bundestagu twierdzi, że porzucenie Nord Stream 2 byłoby pozytywnym sygnałem dla Polski i innych krajów Unii Europejskiej w czasie, gdy trwają rozmowy o reformie organizacji, które mogą wyalienować państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

– Jeśli Niemcy i Francja pod rządami prezydenta Emmanuela Macrona odbudują swą współpracę, mogą wzbudzić obawy w niektórych krajach Europy wschodniej o to, że staną się członkami Unii drugiej kategorii – ocenił. – Jeśli zmienimy stanowisko w sprawie Nord Stream 2, powinno to ich przekonać, że relacje z nimi są dla nas ważne – dodał.

Zagrożenie dla Europy

Gazociąg Nord Stream 2 ma osiągnąć przepustowość 55 mld m sześc. rocznie i podwoić przepustowość szlaku z Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Dałby firmom europejskim zaangażowanym w projekty zysk z wykorzystania taniego gazu, ale już teraz dzieli Unię Europejską, zagraża legitymacji Komisji Europejskiej, może podważyć unijne prawo, zagrozić procesowi dywersyfikacji, polityce Unii Energetycznej, bezpieczeństwu na Bałtyku i rozwojowi rynku w Europie Środkowo-Wschodniej.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s