Bankructwo Wenezueli na horyzoncie. Rosja nie może odzyskać pieniędzy

Wenezuelska spółka naftowa PDVSA będąca partnerem Rosnieftu znajduje się na skraju bankructwa, które może zostać ogłoszone w nadchodzącym tygodniu.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Groźba bankructwa

Dług firmy sięga 40 mld dolarów. Jeśli dojdzie do jej bankructwa, może się ono skończyć upadkiem budżetu Wenezueli, która 85 procent przychodów z eksportu czerpie ze sprzedaży ropy naftowej i jest klasycznym petrostate, czyli państwem uzależnionym od przypływu petrodolarów.

Agencje Fitch i Moody’s obniżyły rating tego kraju do poziomu poprzedzającego bankructwo. Prezydent Nicolas Maduro zapowiedział, że konieczna jest restrukturyzacja długu PDVSA i państwa po emisji obligacji na 1,2 mld dolarów, z których nie wszystkie udało się sprzedać. Jednak Caracas zobowiązało się u pożyczkodawców, w większości amerykańskich, że nie będzie restrukturyzować długu. Analitycy przyznają, że z tego względu komentarz Maduro oznacza w praktyce zapowiedź bankructwa.

Rosnieft ratuje budżet Wenezueli i nie ma wyjścia

Rosnieft, prawdopodobnie ze względów politycznych, udzielił PDVSA przedpłat za dostawę ropy na 6 mld dolarów. Pozostaje największym zagranicznym inwestorem w tym kraju. Gazprombank pożyczył jej mld dolarów. Rosja zgodziła się restrukturyzować dług państwowy Wenezueli.

Rozmówcy Kommiersanta przekonują, że dług wobec Rosnieftu miał zostać spłacony do końca 2019 roku, a nawet gdyby doszło do bankructwa, dostawy ropy będą kontynuowane. W interesie Caracas jest utrzymanie zaangażowania spółki, która obiecała inwestycje w wydobycie dające perspektywę przychodów budżetowych.

Interlokutorzy gazety z Rosnieftu przyznają, że nie będzie łatwo wycofać się z Wenezueli, nawet w razie przewrotu politycznego, którego obawia się Maduro, bo oznaczałoby to utratę zainwestowanych pieniędzy.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s