Czy powstanie trzeci zbiornik terminalu LNG? Australijczycy mogą pomóc. Gazprom przyznaje: Sankcje USA zagroziłyby Nord Stream 2 i nie tylko

Terminal LNG. Fot. Gaz-System

:W centrum Warszawy spotkają się Gaz-System i australijskie firmy technologii LNG. Będą wymieniać doświadczenia niezbędne m.in. do rozbudowy terminalu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

:Z dokumentów rosyjskiego Gazpromu wynika, że spółka ta liczy się z groźbą wprowadzenia amerykańskich sankcji wobec jej kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2. Ocenia, że jest to zagrożenie także dla istniejącego Nord Stream i Blue Stream, a także budowanego Turkish Stream.

 

Czy powstanie trzeci zbiornik terminalu LNG? Australijczycy mogą pomóc

Wojciech Jakóbik             

W centrum Warszawy spotkają się Gaz-System i australijskie firmy technologii LNG. Będą wymieniać doświadczenia niezbędne m.in. do rozbudowy terminalu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Rozmowy z udziałem polityków i firm

Spotkanie będzie podzielone na dwie części. W tej otwartej dla mediów wezmą udział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień oraz Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Pojawi się także wiceminister energii Michał Kurtyka. Gośćmi Polaków będą ambasador Australii w Polsce Paul Wojciechowski oraz przedstawiciel regionalnego rządu Zachodniej Australii John Atkins.

Potencjał LNG z Australii

Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych przypomina, że Australia jest obecnie drugim – po Katarze – eksporterem gazu skroplonego. Według prognoz australijskich władz do końca 2017 r. wolumen dostaw sięgnie 52 mln ton LNG, a udział Australii w globalnym rynku wyniesie ok. 17%. Będzie to oznaczało ponaddwukrotny wzrost eksportu w porównaniu z 2014 r. To efekt uruchomienia w latach 2015–2017 czterech nowych terminali skraplających. W 2019 r., po rozbudowie istniejących i uruchomieniu dwóch kolejnych gazoportów, potencjał eksportowy wzrośnie do 88 mln ton rocznie. Australia prześcignie wtedy Katar, będzie też górować nad USA. LNG stanie się dla Australii trzecim pod względem wartości towarem eksportowym, po rudzie żelaza i węglu kamiennym – czytamy w analizie PISM.

Wsparcie z Australii przy projektach infrastrukturalnych Gaz-System

Nie oznacza to jednak, że Polacy i Australijczycy podpiszą umowę na dostawy LNG. Gaz-System jest operatorem gazociągów przesyłowych i terminalu LNG (za pośrednictwem spółki-córki Polskie LNG). Polacy są jednak zainteresowani doświadczeniami Australijczyków przy budowie terminali. Gaz-System zdecydował o zwiększeniu mocy regazyfikacyjnej terminalu z 5 do 7,5 mld m sześc. rocznie. Rozważa także budowę trzeciego zbiornika w Świnoujściu, w celu zwiększenia elastyczności pracy obiektu. Australijskie doświadczenia mogą zwiększyć rentowność i efektywność przedsięwzięcia.

Australijczycy mogą także włączyć się w prace. Firma SEA z Australii włączy się w budowę morskiego odcinka gazociągu Baltic Pipe, czyli Korytarza Norweskiego. PAP podaje, że część podmorska projektu Baltic Pipe obejmuje budowę około 260-310 km odcinka dwukierunkowego gazociągu podmorskiego łączącego wybrzeże Danii i Polski. Australijska firma SEA będzie odpowiadać za sprawowanie nadzoru technicznego oraz wsparcie planowania i zarządzania ryzykiem w celu zapewnienia ukończenia projektu w terminie. Ten zakres prac będzie realizowany przez doświadczony zespół specjalistów z ramienia SEA, składający się z pracowników w Warszawie i Perth.

 

Gazprom przyznaje: Sankcje USA zagroziłyby Nord Stream 2 i nie tylko

Wojciech Jakóbik

Z dokumentów rosyjskiego Gazpromu wynika, że spółka ta liczy się z groźbą wprowadzenia amerykańskich sankcji wobec jej kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2. Ocenia, że jest to zagrożenie także dla istniejącego Nord Stream i Blue Stream, a także budowanego Turkish Stream.

Z raportu za trzeci kwartał 2017 roku wynika, że Gazprom obawia się sankcji USA. Można w nim przeczytać, że możliwość wprowadzenia sankcji wobec podmiotów współpracujących przy rosyjskich projektach dostaw gazu, przedstawiona amerykańskiemu prezydentowi przez Senat, zagraża realizacji Nord Stream 2 i Turkish Stream, a także eksploatacji istniejących Nord Stream oraz Blue Stream. W raporcie podkreślono jednak, że sankcje są opcjonalne i nie ma na razie decyzji o ich wprowadzeniu.

Amerykanie rozważają wprowadzenie sankcji wobec Nord Stream 2 i innych projektów eksportowych Gazpromu, ponieważ zwiększają one uzależnienie polityczne sojuszników USA od Rosji. Podobnie jak krytycy projektu w Europie wskazują, że jego realizacja ugruntuje pozycję Rosjan w Europie Środkowo-Wschodniej, utrudni dywersyfikację i zahamuje rozwój rynku. Projekt zakłada budowę nowego gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie.

 

Czyżewski: Modernizacja Możejek to konieczność

The Baltic Course/Wojciech Jakóbik

Główny Ekonomista PKN Orlen przekonuje, że modernizacja zwiększy rentowność rafinerii spółki, w tym zarządzanej przez Orlen Lietuva rafinerii Możejki na Litwie.

– Jest duże pole do modernizacji. To nie jest opcja, to jest konieczność. Wcześniej czy później marże zaczną maleć. Teraz są wysokie, a prognozy są dobre, ale nie biorą pod uwagę czynników zmieniających trend, które mogą spowodować duże problemy – powiedział Adam Czyżewski podczas konferencji prasowej we wtorek 14 listopada.

– Nasze aktywa, jak Orlen Lietuva, będą tworzyć wartość. Nie powinniśmy obawiać się zagrożenia ze strony samochodów elektrycznych. Nie powinniśmy się  obawiać spadku zapotrzebowania, ale raczej rosnącej konkurencji nowych rafinerii na całym świecie, jak w Arabii Saudyjskiej gdzie ropa jest bardzo tania – przekonywał Czyżewski.

Przypomniał, że z tego względu Orlen Lietuva zainwestowała około 60 mln euro w 2017 roku. Od przejęcia Możejek przez PKN Orlen, Polacy zainwestowali tam prawie mld dolarów. Rafineria przerobiła w trzech kwartałach 2017 roku 7,165 mln ton ropy. To wzrost o 5 procent w stosunku do zeszłego roku. Orlen Lietuva należący w całości do PKN Orlen przyniósł przychody na poziomie 140,8 mln euro. To wzrost o 16 procent w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s