HTR: Ciepłownictwo nuklearne dla Grupy Wyszehradzkiej?

Szkoła NCBJ
Szkoła NCBJ

:Trwa IX Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej zorganizowana przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Dzisiaj uczestnicy będą rozmawiać między innymi o technologii HTR, która może być atrakcyjną alternatywą dla Grupy Wyszehradzkiej.

:Rosja i Wenezuela podpisały międzyrządowy protokół o restrukturyzacji długu wenezuelskiego wartego 3,15 mld dolarów. Zakłada on pełną spłatę w 10 lat i minimalne wpłaty w pierwszych sześciu latach. Porozumienie dotyczy kredytu z grudnia 2011 roku.

HTR: Ciepłownictwo nuklearne dla Grupy Wyszehradzkiej?

NCBJ/Wojciech Jakóbik

Trwa IX Międzynarodowa Szkoła Energetyki Jądrowej zorganizowana przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Dzisiaj uczestnicy będą rozmawiać między innymi o technologii HTR, która może być atrakcyjną alternatywą dla Grupy Wyszehradzkiej.

Ministerstwo Energii oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przedsiębiorstwem Państwowym Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych zorganizowały IX Międzynarodową Szkołę Energetyki Jądrowej, która w tym roku odbywa się w dniach 14-17 listopada w Warszawie, w Świerku i w Różanie.

Polski HTR

W dniu 17 listopada odbędzie się spotkanie techniczne w programie VISE (Visegrad Initiative for Nuclear Cooperation). Wykłady będą miały specjalistyczny charakter i omawiać będą problematykę rozwoju reaktorów wysokotemperaturowych. Chodzi o technologię HTR, która może umożliwić rozwój ciepłownictwa nuklearnego. Budowa reaktora tego typu została uwzględniona w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, a także w planach ministerstwa energii. Co ciekawe, Polska jest jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej nieposiadającym reaktorów jądrowych.

Przewodniczący zespołu, prof. Grzegorz Wrochna z NCBJ zaznacza, że na świecie powstało już kilka reaktorów badawczych w technologii HTR chłodzonych gazowym helem. – Celem polskiego projektu jest wdrożenia takich reaktorów jako źródła ciepła dla przemysłu. Jednocześnie chcemy jednak prowadzić prace badawcze nad jeszcze bardziej nowatorskimi rozwiązaniami. Tak właśnie powinna wyglądać efektywna współpraca nauki z przemysłem: duże inwestycje w sprawdzonych technologiach powinny napędzać wdrożenia pilotażowe nowych technologii i prace badawcze nad technologiami przyszłości. – wyjaśnia.

W 2016 roku minister energii powołał zespół doradczy odpowiedzialny za przygotowanie warunków wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych.

Część wykładowa Szkoły organizowana jest przez Ministerstwo Energii oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych i odbędzie się w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych na Kampusie Ochota Uniwersytetu Warszawskiego.

Partnerami Narodowego Centrum Badań Jądrowych podczas tegorocznej edycji Szkoły są China General Nuclear Corporation, EDF, General Electric Hitachi, IRtech, Korea Hydro & Nuclear Power, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., SNC-Lavalin, URENCO oraz Westinghouse. Dzięki temu wsparciu możliwe jest także zorganizowanie dwóch dni warsztatów w Świerku oraz w Różanie.

 

Rosja restrukturyzuje dług Wenezueli pomimo bankructwa

CNN/TASS/Wojciech Jakóbik

Rosja i Wenezuela podpisały międzyrządowy protokół o restrukturyzacji długu wenezuelskiego wartego 3,15 mld dolarów. Zakłada on pełną spłatę w 10 lat i minimalne wpłaty w pierwszych sześciu latach. Porozumienie dotyczy kredytu z grudnia 2011 roku.

Restrukturyzacja pozwoli Caracas na „alokację uwolnionych funduszy w celu rozwoju ekonomicznego kraju, poprawy zdolności płatniczej i zwiększenia szans na spłatę pożyczek względem innych kredytodawców – podaje ministerstwo finansów Rosji.

Do restrukturyzacji długu Wenezueli doszło już w 2016 roku, kiedy zalegała u Rosji na 2,84 mld dolarów. Miała spłacić 2,2 mld dolarów od marca 2017 roku i wyzerować dług do 2021 roku. Mimo to w czerwcu 2017 roku okazało się, że Wenezuela nie wywiązuje się ze zobowiązań. Wtedy ruszyły nowe rozmowy o restrukturyzacji.

Wenezuelski PDVSA pożyczył od rosyjskiego Rosnieftu około 6 mld dolarów w formie przedpłat za dostawy ropy i produktów naftowych.

Agencja S&P Global Ratings ogłosiła bankructwo Wenezueli 14 listopada. Głównym źródłem dochodów Caracas jest eksport ropy naftowej, której cena wynosi obecnie około 65 dolarów za baryłkę. Tymczasem dla utrzymania rentowności wenezuelski sektor wydobywczy potrzebuje ceny około 120 dolarów. Rosnieft inwestował w modernizację tamtejszych aktywów, ale kryzys cen ropy z końca 2014 roku podkopał te wysiłki. Restrukturyzacja jest próbą utrzymania wypłacalności Wenezueli i odzyskania długu przez Rosję.

Ze względu na kryzys cen ropy w Wenezueli trwa kryzys ekonomiczny i polityczny. W sklepach brakuje podstawowych dóbr, a szpitale nie oferują podstawowych usług. Krajowi grozi katastrofa humanitarna.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s