Rozmowy koalicyjne w Niemczech stoją przez węgiel a nie Nord Stream 2

German gas transit system

Politico/Wojciech Jakóbik

Postępują rozmowy koalicyjne w Niemczech. Jednym z głównych tematów spornych między koalicjantami jest energetyka węglowa. Zieloni chcą porzucenia węgla. Chadecy bronią przemysłu. W rozmowach brakuje tematu Nord Stream 2.

Rozmowy trwają od trzech tygodni. Zieloni i Liberałowie zadeklarowali gotowość do kompromisu. Sporne pozostają tematy migracji i polityki klimatycznej. Gdyby rozmowy zawiodły, Niemców czeka powtórka głosowania, która może poprawić wynik populistów z Alternative fur Deutschland.

Spór o klimat dotyczy deklaracji porzucenia węgla w wytwarzaniu energii oraz paliw stałych w sektorze motoryzacyjnym. Niemieccy zieloni domagają się tego do 2030 roku. Chadecy i liberałowie odmawiają odejścia od węgla i domagają się ewolucyjnej polityki klimatycznej. Zieloni chcą redukcji emisji CO2 o 120 mln ton metrycznych do 2020 roku. Pozostali chcą redukcji w tempie 66 mln ton do końca dekady.

Według Politico stronom nadal nie udało się umówić kompromisu. Z punktu widzenia Polski istotny jest brak informacji dziennika na temat rozmów o Nord Stream 2, spornym gazociągu z Rosji do Niemiec, który chce zbudować rosyjski Gazprom przy wsparciu spółek, m.in. niemieckich. Nie oznacza to jeszcze, że tematu nie ma na stole rozmów.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s