Rosja może nie przedłużyć porozumienia naftowego. Polsce grozi 100 tysięcy euro dziennie za wycinkę Puszczy Białowieskiej

Igor Sieczin (L) i Władimir Putin (P)

:Rosną przychody Rosji ze sprzedaży drożejących węglowodorów. Jest coraz mniej przesłanek za przedłużeniem porozumienia naftowego.

:Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej grozi Polsce karą 100 tysięcy euro dziennie w razie dalszej wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

TASS/UPI/Westnik Kawkaza/Wojciech Jakóbik

Rozmowy o porozumieniu naftowym

Rosyjskie ministerstwo energii spotka się 21 listopada z krajowymi firmami sprzedającymi ropę, aby omówić temat planowanego spotkania OPEC+ na którym rozstrzygną się losy porozumienia naftowego. Spotkanie odbędzie się w Autonomii Chanty-Mansyjskiej. Będzie to drugie spotkanie po rozmowach z 15 listopada.

Od końca 2016 roku obowiązuje układ krajów kartelu naftowego OPEC oraz jedenastu producentów spoza niego, w tym Rosji (OPEC+) o skoordynowanej redukcji wydobycia ropy w celu podwyższenia jej ceny na giełdach. Celem jest obniżka produkcji o w sumie 18 mln baryłek dziennie poprzez kwoty redukcji rozdzielone pomiędzy udziałowców.  W maju 2017 roku układ został wydłużony z końca grudnia 2017 do końca marca 2018 roku. Na listopadowym spotkaniu OPEC+ ma zapaść decyzja o ewentualnym dalszym przedłużeniu porozumienia.

Czy Rosji nadal opłaca się porozumienie naftowe?

Rosja deklaruje poparcie przedłużenia. Jednak złożyła tę deklarację w październiku, kiedy cena baryłi oscylowała wokół 50 dolarów. Obecnie podniosła się do okolic 60-65 dolarów. Zwraca się to już w przychodach do rosyjskiego budżetu. Według Federalnej Służby Podatkowej przychody budżetowe Rosji wzrosły w ostatnich 10 miesiącach o 19,1 procent. Sprzedaż węglowodorów odpowiadała za 60 procent wzrostu. Wydobycie i eksport rosną od początku roku o odpowiednio 1,8 i 5 procent.

Jednak według krytyków porozumienia naftowego, tak znaczny wzrost cen baryłki premiuje rozwój wydobycia w USA, czyli u producenta będącego główną konkurencją dla OPEC+. Po podniesieniu ceny surowca rosyjscy oficjele zaczęli deklarować ożywienie gospodarcze i zadowolenie z obecnej sytuacji na rynku, co może zwiastować brak poparcia Rosji dla przedłużenia porozumienia naftowego. Jednakże, cena baryłki była windowana między innymi nadzieją na przedłużenie układu, więc rozczarowanie brakiem takiej decyzji może spowodować spadki.

Obawy o los porozumienia naftowego zgłosił rosyjski Rosnieft, o czym można przeczytać na łamach BiznesAlert.pl.

 

Polsce grozi 100 tysięcy euro dziennie za wycinkę Puszczy Białowieskiej

TSUE/Wojciech Jakóbik

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej grozi Polsce karą 100 tysięcy euro dziennie w razie dalszej wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

Luksemburski Trybunał wezwał Polskę do zaprzestania działań „aktywnej gospodarki leśnej” w Puszczy Białowieskiej. W razie stwierdzenia naruszenia tego nakazu Trybunał zasądzi zapłatę przez Polskę na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości co najmniej 100 tysięcy euro dziennie.

Z powodu gradacji kornika drukarza polski Minister Środowiska zatwierdził w 2016 roku powiększenie etatu pozyskiwania drewna w Nadleśnictwie Białowieża, jak też prowadzenie, na obszarach dotychczas wyłączonych z zakresu jakiejkolwiek interwencji, działań aktywnej gospodarki leśnej takich jak cięcia sanitarne, zalesiania i cięcia odnowieniowe. Przystąpiono zatem do usuwania suchych drzew oraz drzew zasiedlonych kornikiem drukarzem na około 34 000 hektarów obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska, który w całości obejmuje 63 147 hektarów.

Trybunał uznał, że te działania uderzą w środowisko naturalne. Komisja Europejska wniosła do niego o nakazanie Polsce, aby w oczekiwaniu na wyrok zaprzetała działań opisanych powyżej. Trybunał przychylił się do tego wniosku, dopuszczając tylko niezbędne działania na rzecz ochrony bezpieczeństwa publicznego.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s