Po co PGE aktywa EDF? Komentarz dla PAP

18.11.2017 PAP
18.11.2017 PAP

– Rozszerzając działalność na ciepłownictwo PGE zwiększa swoje szanse na to, że w dobie coraz ostrzejszej polityki klimatycznej Grupa będzie miała nadal lepsze wyniki niż spółki, które trzymają się kurczowo węgla – powiedział PAP naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik o przejęciu polskich aktywów EDF przez PGE.

Wojciech Jakóbik przypomniał, że polska energetyka została częściowo sprywatyzowana latach 90.

– Tak było także z sektorem ciepłowniczym, którego część przypadła francuskiej firmie EDF – powiedział. W poniedziałek (13 listopada) polskie aktywa Electricité de France zostały przejęte przez Polską Grupę Energetyczną, spółkę Skarbu Państwa.

Spółka stała się tym samym największym producentem ciepła w kraju i umocniła się na pozycji największego producenta energii elektrycznej. Transakcję przejęcia elektrowni Rybnik i ośmiu elektrociepłowni zamknięto osiem tygodni przed terminem.

Ekspert zaznaczył:

– PGE jest spółką węglową ze względów historycznych, ale musi poszerzać swoją działalność o inne branże – powiedział Jakóbik.
Wymienił m.in. ciepłownictwo, ale także odnawialne źródła energii, jak farmy wiatrowe na morzu i inne rozwiązania, które zmniejszą emisję dwutlenku węgla.

– Jest ona sekowana w Unii Europejskiej polityką klimatyczną, co rodzi wielkie koszty dla PGE, ale także dla klientów w postaci wyższych cen energii.

– Rozszerzając działalność poza wegiel właśnie np. na ciepłownictwo, PGE zwiększa swoje szanse na to, że w dobie coraz ostrzejszej polityki klimatycznej Grupa będzie miała nadal lepsze wyniki niż spółki, które zostają i trzymają się kurczowo węgla – podkreślił Jakóbik.

– Przejęcie EDF przez PGE teoretycznie, w sytuacji zagrożenia dostaw mogłoby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju, jednak same aktywa ciepłownicze nie są kluczowe dla dostaw energii, są ważne dla dostaw ciepła dla Polaków – tłumaczył.

Jego zdaniem w tym przypadku aspekty bezpieczeństwa energetycznego nie mają tak wielkiego znaczenia.
– Chodzi raczej o dywersyfikację portfela PGE, aby lepiej poradzić sobie z polityką klimatyczną – podkreślił.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s