BASF chce zarobić na kontrowersyjnym układzie z rosyjskim oligarchą. Generał zostanie ministrem energii Wenezueli

:Niemiecki BASF poinformował, że rozmawia o połączeniu jego spółki-córki odpowiedzialnej za sektor węglowodorów z aktywami grupy energetycznej rosyjskiego miliardera Michaiła Friedmana.

:Wenezuelski prezydent Nicolas Maduro wyznaczył na ministra energii generała Nelsona Martineza. To kolejny krok na drodze do restrukturyzacji sektora naftowego w dobie kryzysu cen ropy uderzającego w budżet kraju.

BASF chce zarobić na kontrowersyjnym układzie z rosyjskim oligarchą

Reuters/Wojciech Jakóbik

Niemiecki BASF poinformował, że rozmawia o połączeniu jego spółki-córki odpowiedzialnej za sektor węglowodorów z aktywami grupy energetycznej rosyjskiego miliardera Michaiła Friedmana.

– BASF przejąłby większość akcji w joint venture. Wstępna oferta publiczna takiego podmiotu byłaby rozwiązaniem średnioterminowym – podała niemiecka spółka chemiczna w komunikacie.

LetterOne Group wygrała z BASF przetarg na aktywa RWE Dea na Morzu Północnym w 2014 roku. BASF potwierdził, że może sięgnąć po nie poprzez fuzję. Jednak obie strony przekonują, że układ nie jest jeszcze przesądzony.

BASF chce zarobić

Wintershall jest pożyczkodawcą kontrowersyjnego projektu gazociągu Nord Stream 2. Odpowiadał za 8 procent zysku operacyjnego BASF w 2016 roku. To spadek z około 20 procent w 2015 roku. Reuters jako przyczynę wskazuje wojnę domową w Libii i spadek cen ropy. Sprzedaż tego surowca jest obecnie głównym źródłem zarobku Wintershalla. Wejście w Nord Stream 2 i aktywa węglowodorowe LetterOne na Morzu Północnym pomoże zwiększyć zyski poprzez rozwój handlu gazem, intratnym pod względem rosnącej sprzedaży i perspektyw rozwoju energetyki gazowej na kontynencie. Z kolei tani gaz zwiększy konkurencyjność niemieckiego BASF na światowych rynkach.

Kontrowersje

Jednak rozwój działalności RWE Dea w Europie pod kierownictwem oligarchy Michaiła Friedmana została zahamowana przez sankcje zachodnie wobec Rosji. Chociaż Friedman i jego aktywa nie są na liście, rządy Norwegii i Wielkiej Brytanii miały zastrzeżenia do ich udziału w koncesjach wydobywczych. Z kolei ze względu na obawy o wzrost wpływów rosyjskiego Gazpromu na rynku europejskim do projektu Nord Stream 2, w który zaangażował się Wintershall BASF-u, zgłosiła Komisja Europejska i państwa członkowskie z Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polska. Nie zniechęca to Niemców do kontrowersyjnego układu z Friedmanem i Nord Stream 2. Twierdzą, że chodzi o czysty biznes.

 

Generał zostanie ministrem energii Wenezueli

Argus Media/Wojciech Jakóbik

Wenezuelski prezydent Nicolas Maduro wyznaczył na ministra energii generała Nelsona Martineza. To kolejny krok na drodze do restrukturyzacji sektora naftowego w dobie kryzysu cen ropy uderzającego w budżet kraju.

Kryzys w Wenezueli

Poprzez ten ruch wzrośnie dodatkowo wpływ wojska na gospodarkę państwa, które zostało już zmuszone do reglamentacji podstawowych dóbr. Około 85 procent przychodów do budżetu pochodzi ze sprzedaży ropy, która staniała od połowy 2014 roku z około 110 do 40 dolarów, by potem podnieść się do około 60 procent. Jednak do utrzymania rentowności wenezuelski sektor potrzebuje co najmniej 120 dolarów za baryłkę. Nie pomagają pożyczki z Rosji i Rosnieftu.

Wyznaczenie Martineza na ministra energii zostało zakomunikowane dzień po szczycie kartelu OPEC i producentów spoza organizacji poświęconemu ewentualnemu przedłużeniu porozumienia naftowego, czyli układu o skoordynowanym ograniczeniu wydobycia w celu podwyższenia ceny baryłki na światowych parkietach.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

http://biznesalert.pl/category/alert/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s