USA odpowiadają Niemcom i Rosji: Nord Stream 2 nie powstanie | Rusza szczyt OPEC+. Czy zmiany w porozumieniu naftowym zaskoczą rynek?

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Amerykański urzędnik przekonuje, że gazociąg Nord Stream 2 krytykowany zgodnie przez USA i kraje Europy Środkowo-Wschodniej, nie powstanie.

:Dziś w Wiedniu rusza szczyt OPEC+, który może wstrząsnąć rynkiem ropy naftowej. Komisja ministerialna kartelu OPEC zaleca przedłużenie porozumienia naftowego, które narzuca skoordynowaną redukcję produkcji i ma podnieść cenę surowca na giełdzie.

USA odpowiadają Niemcom i Rosji: Nord Stream 2 nie powstanie

Radio Wolna Europa/Wojciech Jakóbik

Amerykański urzędnik przekonuje, że gazociąg Nord Stream 2 krytykowany zgodnie przez USA i kraje Europy Środkowo-Wschodniej, nie powstanie.

W rozmowie z dziennikarzami 29 listopada podsekretarz stanu John McCarrick ocenił, że nie widzi możliwości budowy Nord Strema 2. – To nie jest coś co dojdzie do skutku – powiedział urzędnik z biura surowców energetycznych w Departamencie Stanu USA.

– Jest wiele powodów, dla których ten projekt nie powinien powstać…ostateczny jest taki, że jesteśmy mu przeciwni. Nie widzimy szans na jego realizację, więc dlaczego miałbym rozważać jakąkolwiek inną możliwość – zastanawiał się Amerykanin cytowany przez Radio Wolna Europa.

Amerykanie mogą objąć Nord Stream 2 sankcjami

Amerykański prezydent ma czas do 1 stycznia na rozważenie wprowadzenia zaproponowanych przez Senat sankcji wobec Rosji, wśród których znalazła się propozycja osankcjonowania podmiotów zaangażowanych w rosyjskie projekty energetyczne, jak Nord Stream 2.

Wypowiedź McCarricka pojawiła się w dniu wspólnej deklaracji ministra spraw zagranicznych Niemiec Sigmara Gabriela podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie o tym, że Nord Stream 2 nie powinien zostać podporządkowany unijnym regulacjom. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że może ono uniemożliwić realizację projektu.

 

Rusza szczyt OPEC+. Czy zmiany w porozumieniu naftowym zaskoczą rynek?

OPEC/Wojciech Jakóbik

Dziś w Wiedniu rusza szczyt OPEC+, który może wstrząsnąć rynkiem ropy naftowej. Komisja ministerialna kartelu OPEC zaleca przedłużenie porozumienia naftowego, które narzuca skoordynowaną redukcję produkcji i ma podnieść cenę surowca na giełdzie.

Przedłużenie bez zmian nie będzie zaskoczeniem

OPEC+ to producenci wspomnianego kartelu i dwunastu udziałowców układu o pgraniczeniu wydobycia spoza niego, czyli m.in. Rosja. Ta sygnalizowała, że przedłużenie paktu może być szkodliwe dla jej interesów, ale ostatecznie poparła je. Spotkanie w Wiedniu mają obserwować liczni goście z krajów naftowych spoza grupy zaangażowanej w porozumienie. Rosyjskie media podają, że pojawi się nawet dziesięciu delegatów z krajów nieobjętych układem.

Ministrowie krajów OPEC ocenili, że porozumienie obowiązujące od początku 2017 roku do marca 2018 roku powinno zostać przedłużone do końca przyszłego roku. Wtedy ich zdaniem na rynku dojdzie do zbilansowania w trzecim kwartale. Jednak rynek spodziewa się takiej decyzji, a więc na cenę surowca bardziej wpłyną zaskoczenia, jak nieprzedłużenie układu lub przedłużenie go z nowymi deklaracjami, np. włączeniem w wysiłek państw dotąd zwolnionych z cięć produkcji, jak Iran.

Rewolucja łupkowa nie ogląda się na OPEC+

Nie bacząc na rozmowy w Wiedniu producenci w USA i Kanadzie zwiększają wydobycie surowca czerpiąc premię z podniesionej ceny surowca, która waha się obecnie w okolicach 60 dolarów za baryłkę, jeśli chodzi o baryłkę Brent i 55 dolarów, jeśli chodzi o teksańską WTI. Ci producenci nie biorą udziału w rozmowach OPEC+ i nie podporządkują się cięciom.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s