Naimski: Niemcy nie chcą kompromisu z Polską w sprawie Nord Stream 2 | EUGAL: Odnoga Nord Stream 2 bez opóźnień

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Podczas konferencji Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej poinformował, że rozmowy o regulacjach, które mogą podporządkować prawu kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 są trudne. Kompromis utrudniają Niemcy.

ŁSpółka GASCADE odpowiedzialna za niemiecką odnogę gazociągu Nord Stream 2 o nazwie EUGAL informuje, że projekt jest realizowany zgodnie z terminarzem.

Naimski: Niemcy nie chcą kompromisu z Polską w sprawie Nord Stream 2

Wojciech Jakóbik

Podczas konferencji Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej poinformował, że rozmowy o regulacjach, które mogą podporządkować prawu kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 są trudne. Kompromis utrudniają Niemcy.

– Mamy w tej sprawie kłopot od samego początku. Rosjanie dążą do wyłączenia gazociągu spod prawa unijnego, w czym aktywnie od początku wspierali ich Niemcy. Z ich punktu widzenia to jest racjonalne. Nie chcą, aby się ktokolwiek mieszał do tego, kto i za ile będzie przesyłał surowce przez Nord Stream 2 – ocenił minister pełnomocnik.

– Jednak faktycznie rzecz biorąc, jest to połamanie prawa europejskiego. Europejczycy z Brukseli mogą zaraz stracić twarz. Jeśli się na to zgodzą, to formalnie rzecz biorąc Komisja Europejska stojąca na straży traktatów zgodzi się na połamanie prawa. To byłby ważny precedens symboliczny i śmierć Komisji, jako strażnika praw – powiedział Piotr Naimski.

– W projekcie nowelizacji dyrektywy gazowej z 8 listopada jest powiedziane, że trzeciemu pakietowi energetycznemu będą poddane gazociągi zbudowane w przyszłości – poinformował Naimski. – To kompromis, który Niemcy właśnie wrzucają ze stołu. To byłby kompromis, bo podporządkowałby trzeciemu pakietowi tylko drugi Nord Stream – ocenił. – Polska popierając tę nowelizację nie ma łatwej sytuacji, bo to de facto będzie oznaczało, że nasze protesty przeciwko Nord Stream 1 będą utrudnione. Ale ten kompromis i tak jest odrzucony. Niemcy chcą dodatkowych analiz. Może się okazać, że tego nie będzie a inwestycja postępuje.

 

EUGAL: Odnoga Nord Stream 2 bez opóźnień

Wojciech Jakóbik

Spółka GASCADE odpowiedzialna za niemiecką odnogę gazociągu Nord Stream 2 o nazwie EUGAL informuje, że projekt jest realizowany zgodnie z terminarzem.

Realizacja projektu EUGAL weszła w kolejną fazę w Saksonii. Władze lokalne rozpoczęły procedurę zatwierdzenia planu budowy odcinków gazociągu na terytorium pod ich jurysdykcją. Uwzględniają one prezentację informacji o gruntach do wykupu oraz o oddziaływaniu projektu na środowisko. Do udziału w konsultacjach zaproszono interesariuszy z podmiotów, które mogły być zainteresowane wglądem do dokumentów.

Saksoński odcinek EUGAL ma się ciągnąć od Lampertswalde do Deutschneudorfu na granicy z Czechami. Gazociąg ma osiągnąć przepustowość do 51 mld m sześc. rocznie i posłużyć do doprowadzenia gazu z kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 rosyjskiego Gazpromu do Czech i dalej na giełdę w Baumgarten – Środkowo-Europejski Hub Gazowy (CEGH).

 

Sputnik atakuje USA za krytykę Nord Stream 2

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Komentator kremlowskiego Sputnika krytykuje deklarację USA, że kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 nie powstanie. – Kto nie jest za Nord Stream 2, ten jest przeciwko Unii Europejskiej – głosi tytuł artykułu.

Deklaracja z departamentu stanu

– Kto jak nie Wuj Sam zaopiekuje się starą Europą i zablokuje szkodliwy gazociąg – ironizuje Oleg Obuchow ze Sputnika. Odnosi się w ten sposób do słów przedstawiciela departamentu stanu USA, który ocenił, że kontrowersyjny gazociąg z Rosji do Niemiec (Nord Stream 2) nie powstanie, o czym pierwszy w Polsce informował BiznesAlert.pl.

– Nagle Amerykanie zatroskali się o wrażliwość Europy na przerwy w dostawach rosyjskiego gazu – sugeruje Rosjanin. W rzeczywistości stanowisko przedstawiciela departamentu pokrywa się z oświadczeniami amerykańskich oficjeli z czasów poprzedzających obecną administrację. Nowością jest zaś teza o tym, że Nord Stream 2 nie powstanie, która uderza w linię argumentacyjną zwolenników projektu twierdzących, że jest on nie do zatrzymania.

Sankcje USA

Obuchow przekonuje, że za realizacją projektu przemawia fakt, że Gazprom pożyczył miliard euro z amerykańskiego banku JP Morgan Chase i japońskiego Mizuho. – Pozwólcie Polsce i Ukrainie wsadzać kij w szprychy ile chcą. Amerykański kapitał we współpracy z największą gospodarką Unii, czyli Niemcami, z łatwością wycisnąć wszystko z projektu Nord Stream 2 pomimo ewentualnych sankcji – przekonuje komentator Sputnika. Tymczasem amerykański prezydent do końca tego roku może podjąć decyzję o objęciu sankcjami spółek, które zaangażują się w budowę gazociągów eksportowych z Rosji, jak wspomniany projekt.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s