Rosnieft bije rekordy długu | Rusza Yamal LNG – jamalska brama Rosji do Azji

Christoph de Margerie. Fot.: DSME
Christoph de Margerie. Fot.: DSME

:W 2017 roku dług Rosnieftu sięgnął ponad 17 mld dolarów – donosi agencja Bloomberg.

:Terminal skraplający Novateku na Półwyspie Jamalskim rozpoczął pracę. Yamal LNG ma otworzyć Rosji drogę do Azji.

Rosnieft bije rekordy długu

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

W 2017 roku dług Rosnieftu sięgnął ponad 17 mld dolarów – donosi agencja Bloomberg.

To największy dług w historii spółki. Jednym z powodów są sankcje wprowadzone przeciwko tej firmie w związku z nielegalną aneksją ukraińskiego Krymu przez Rosję.

Rosnieft przedstawił dane. Na rynku obligacji pożyczył ponad bilion rubli, czyli 17 mld dolarów. To więcej, niż przez dwa ostatnie lata razem. Pożyczki mają wesprzeć finansowanie projektów węglowodorowych i refinansować istniejące długi – podaje spółka. W tym i przyszłym roku prezes Igor Sieczin chce zainwestować ponad bilion rubli.

Ze względu na sankcje zachodnie Rosnieft liczy na pomoc z kraju bardziej niż zza granicy. Z tego względu pożycza dolary z Banku Centralnego. Wypuścił obligacje warte bilion rubli w banku Oktritie, co wsparło spadek wartości rubla, za co skrytykował Sieczina prezydent Władimir Putin.

Więcej o problemach złego zarządzania Rosnieftem można przeczytać w tekście Teresy Wójcik na BiznesAlert.pl.

 

Rusza Yamal LNG – jamalska brama Rosji do Azji

Wojciech Jakóbik

Terminal skraplający Novateku na Półwyspie Jamalskim rozpoczął pracę. Yamal LNG ma otworzyć Rosji drogę do Azji.

Przez Arktykę do Azji

Ruszyło skraplanie gazu w instalacji Yamal LNG na Półwyspie Jamalskim. Druga linia produkcyjna ruszy w trzecim kwartale 2018 roku. Trzecia – w 2019 roku. 8 grudnia ma się rozpocząć załadunek pierwszego LNG na tankowiec Christophe de Margerie w porcie Sabetta.

To pierwszy tankowiec-lodołamacz klasy Arc7 na świecie. Będzie on w stanie pokonywać arktyczny szlak do Azji i jest pierwszym egzemplarzem planowanej floty do 15 arktycznych tankowców budowanych w stoczni Zwezda Shipbuilding Complex we Władywostoku. Jednakże ten pierwszy statek na zamówienie Sowkomflotu dotarł do Sabetty pod koniec 2016 roku ze stoczni Daewoo w Korei Południowej za cenę 320 mln dolarów.

– Otwieramy nowy rozdział w historii naszej firmy – ocenił Leonid Michelson, prezes Novateku. Projekt Yamal LNG zakładał budowę terminalu skraplającego w porcie w Sabetcie.

Przepustowość obiektu to początkowo 5,5 mln ton LNG rocznie. Ma ona zostać stopniowo potrojona do 16,5 mln ton. Udziałowcami Yamal LNG są Novatek (50,1 procent akcji), Total i CNPC (po 20 procent) oraz Fundusz Jedwabnego Szlaku (9,9 procent).

Azja oprócz, ale nie zamiast Europy

Yamal LNG będzie korzystać ze złóż Jużno-Tambejskoje należących do Gazpromu. Należą one do jamalskiego centrum wydobywczego i strefy wydobycia Tambej. To z tego ośrodka pochodzi gaz dla Europy. Jednakże Yamal LNG ma być dedykowany w pierwszej kolejności rynkowi azjatyckiemu. W ten sposób Rosjanie będą mogli przekierować część gazu z Europy do Azji, choć skala – 5,5 do 16,5 mln ton LNG rocznie – nie będzie początkowo znaczna.

Całkowite zasoby na Półwyspie Jamalskim to 32 pola wydobywcze, 26,5 bln m sześc. gazu, 1,6 mld ton kondensatu gazowego i 300 mln ton ropy. Według prognoz tamtejsze wydobycie sięgające w 2015 roku 61,9 mld m sześc. może wzrosnąć nawet do 360 mld m sześc.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s