W górnictwie trzeba dalej ciąć, inaczej reforma się nie uda. Dla PR 24

– Dobrze, że rząd, oprócz działań na rzecz dofinansowania kopalń, wprowadza też programy racjonalizatorskie – takie, które ograniczają koszty i mają długofalowo doprowadzić do zwiększenia rentowności branży. To działania bardzo ostrożne, cięcia chirurgiczne, które mają zagwarantować pokój ze związkami zawodowymi – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.

Bogdanka, 04.12.2017. Uroczyste obchody Dnia Górnika 2017 w Cechowni Kopalni LW Bogdanka. W tym roku przypada 35. rocznica wydobycia pierwszej tony węgla w kopalni Bogdanka.
Bogdanka, 04.12.2017. Uroczyste obchody Dnia Górnika 2017 w Cechowni Kopalni LW „Bogdanka”. W tym roku przypada 35. rocznica wydobycia pierwszej tony węgla w kopalni Bogdanka. Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

W Rudzie Śląskiej odbyła się górnicza Barbórka PGG. Wziął w niej udział m.in. minister energii Krzysztof Tchórzewski, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że wkrótce przyjdzie w Polsce czas na otwieranie nowych kopalń wydobywających dobry węgiel.

Jak zaznaczył Wojciech Jakóbik, wyniki w górnictwie są w tym roku lepsze niż w poprzednim. – Węgiel był wówczas trochę droższy, co poprawiło wyniki naszych spółek. Doszło też do restrukturyzacji, były pewne inwestycje, co przyniosło wyniki lepsze niż w zeszłym roku, ale restrukturyzacja jeszcze się nie skończyła – tłumaczył.

Dodał, że reforma górnictwa „na pewno będzie trudna”. – Wymaga ona cięć w programach socjalnych dla górnictwa, a wiadomo, że każda tego typu zmiana wymaga zgody związków zawodowych. Dlatego ministrowie są na Śląsku i prowadzą rozmowy – kontynuował Jakóbik.

Jego zdaniem, polskie górnictwo „mimo wszystko nadal nie jest w stanie zapewnić trwale konkurencyjnego surowca”. – Przegrywamy z dostawcami z Rosji, RPA, Stanów Zjednoczonych. Nasz węgiel nadal nie jest na tyle rentowny, na ile byśmy chcieli – podsumował.

Więcej: Polskie Radio 24

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s