Wintershall DEA: Układ złoża za gazociąg z udziałem Niemców i rosyjskiego oligarchy

Nord Stream. Grafika: Gazprom

Niemiecki gigant chemiczny BASF zatwierdził fuzję Wintershalla, swego węglowodorowego podmiotu, ze spółką DEA należącą do oligarchy rosyjskiego Michaiła Fridmana.

Wojciech Jakóbik

Nowa spółka pozwoli Rosjanom na podbój zachodnich rynków i akwizycje na złożach poza Rosją, na przykład na Morzu Północnym. BASF próbował przejąć DEA w 2014 roku, ale przegrał wtedy z funduszem LetterOne Friedmana. Teraz przedstawiciele oligarchy zapowiadają, że spółka Wintershall DEA będzie „jednym z największych niezależnych spółek poszukiwawczych i wydobywczych” w Europie.

Wintershall jest zaangażowany finansowo w projekt Nord Stream 2, czyli nowy gazociąg z Rosji do Niemiec krytykowany w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowa spółka będzie miała ponadto dostęp do bazy surowcowej szacowanej na 590 tysięcy baryłek dziennie z koncesji na Morzu Północnym, w Afryce i Rosji. Razem jej zasoby są szacowane na 2,1 mld ekwiwalentu baryłek ropy naftowej.

Oznacza to, że po fuzji Wintershall zaangażowany w Nord Stream 2 potencjalnie zyska dostęp do rosyjskiej bazy surowcowej, a zatem kolejne ogniwo w łańcuchu dostaw tym szlakiem. Zwiększy to opłacalność przesyłu przez planowany gazociąg i mocniej zwiąże biznes niemiecki z Rosją. O tym układzie, nazwanym w BiznesAlert.pl „złoża za gazociąg”, można przeczytać w naszych tekstach analitycznych na ten temat.

BASF ma utrzymać 67 procent, a LetterOne 33 procent akcji. Spółka rozważa debiut giełdowy w drugiej połowie 2018 roku.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s