Pięć lat giełdy gazu w Polsce. Polak kieruje dyskusją o Nord Stream 2

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Zbliża się pięciolecie giełdowego rynku gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Z tej okazji Giełda oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych zapraszają na debatę pt.: Przyszłość rynku gazu – perspektywy rozwoju Polski jako rynku giełdowego”.

:Ruszają pracę interregionalnej grupy zajmującej się kontrowersyjnym projektem Nord Stream 2. Na jej czele stanął marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pięć lat giełdy gazu w Polsce

Wojciech Jakóbik

Zbliża się pięciolecie giełdowego rynku gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Z tej okazji Giełda oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych zapraszają na debatę pt.: Przyszłość rynku gazu – perspektywy rozwoju Polski jako rynku giełdowego”.

Wydarzenie odbędzie się 20 grudnia o godzinie 17.00 w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

W dyskusji udział wezmą politycy i przedstawiciele instytucji zaangażowanych w tworzenie giełdy gazu w Polsce. Podczas rozmowy omówią dotychczasowe osiągnięcia parkietu gazowego i zastanowią się nad perspektywami jego dalszego rozwoju.

Towarowa Giełda Energii uruchomiła oficjalnie obrót gazem 20 grudnia 2012 roku. Był to element budowy wolnego i bezpiecznego rynku gazu ziemnego w ramach implementacji wytycznych Unii Europejskiej.

 

Polak kieruje dyskusją o Nord Stream 2

Wojciech Jakóbik

Ruszają pracę interregionalnej grupy zajmującej się kontrowersyjnym projektem Nord Stream 2. Na jej czele stanął marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dyskusja bez konsekwencji

Grupa została powołana w grudniu 2017 roku. Ma zbadać wpływ projektu gazociągu Nord Stream 2 na środowisko, rozwój regionalny z punktu widzenia lokalnych przedsiębiorców i społeczności, regionalny wymiar bezpieczeństwa energetycznego, a także relacji zagranicznych ze szczególnym uwzględnieniem Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.

Grupa liczy blisko 20 członków z 11 krajów członkowskich. Pracuje w ramach Komitetu Regionów. Sekretariat Intergrupy znajduje się w biurze regionalnym regionu zachodniopomorskiego w Brukseli. Intergrupy to fora dyskusyjne przy Parlamencie Europejskim. Nie są to oficjalne organy parlamentarne, ani nie prezentują oficjalnego stanowiska, ale pozwalają na swobodną dyskusję z udziałem parlamentarzystów.

Członkowie grupy wystosowali list do Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean Claude’a Junckera, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego oraz Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z informacją o powołaniu grupy oraz deklaracją ścisłej współpracy ze wszystkimi instytucjami europejskim. Regiony nie kryją zaniepokojenia i chcą wnieść swój wkład do dyskusji.

Spór o Nord Stream 2

Nord Stream 2 to projekt budowy gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie. Według zwolenników zapewni więcej taniego gazu Europie. Krytycy ostrzegają, że ugruntuje pozycję rosyjskiego Gazpromu w regionie, zagrozi rentowności alternatyw i utrudni rozwój rynku. Wyłącznym udziałowcem projektu jest ta firma.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s