Prezydent na Ukrainie. Bezpieczeństwo i historia. A biznes? Skok cen ropy po wycieku w Wielkiej Brytanii

Andrzej Duda fot Andrzej Hrechorowicz KPRP
Andrzej Duda. fot. Andrzej Hrechorowicz KPRP

:Prezydent RP odwiedzi Ukrainę, gdzie będzie rozmawiał o bezpieczeństwie i historii. Nie wiadomo, czy zabrał ze sobą delegację biznesową.

:Usterka ropociągu z Morza Północnego wspiera wzrost cen ropy na rynkach.

Prezydent na Ukrainie. Bezpieczeństwo i historia. A biznes?

Wojciech Jakóbik

Prezydent RP odwiedzi Ukrainę, gdzie będzie rozmawiał o bezpieczeństwie i historii. Nie wiadomo, czy zabrał ze sobą delegację biznesową.

Według informacji Kancelarii Prezydenta 13 grudnia 2017 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złoży wizytę na Ukrainie. Głównym tematem rozmów będzie polityka bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na wschodniej Ukrainie.

Prezydent RP spotka się z Prezydentem Petrem Poroszenką, obserwatorami z Misji Obserwacyjnej OBWE i przedstawicielami UNDP. Odda także hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, pochowanym na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

W informacji o wizycie brakuje kontekstu biznesowego. Prezydent ma w zwyczaju zabieranie na pokład samolotu prezydenckiego przedstawicieli polskich spółek, które mogłyby być zainteresowane współpracą z Ukrainą.

Zwykle w podróże z prezydentem wybierały się delegacje PGNiG, Grupy Lotos i PKN Orlen. Szczególnie ta pierwsza spółka liczy na rozwój dostaw gazu nad Dniepr. Mimo to, Ukraińcy wysyłają w ostatnim czasie sygnały o braku zainteresowania rozwojem importu. Promują za to rozwój krajowego wydobycia i eksport na rynki europejskie, co ma być możliwe do 2020 roku. Ze względu na to niepewny jest los projektu Gazociągu Polska-Ukraina, który mógłby pozwolić na zwiększenie fizycznych dostaw nad Dniepr.

 

Skok cen ropy po wycieku w Wielkiej Brytanii

Wojciech Jakóbik

Usterka ropociągu z Morza Północnego wspiera wzrost cen ropy na rynkach.

Spółka INEOS, operator systemu transportowego Forties, informuje, że odnalazła pęknięcie i wyciek ropy na odcinku ropociągu w Red Moss w pobliżu szkockiego Aberdeen. Z tego względu teren został zabezpieczony a magistrala wyłączona z użytku na czas napraw, który może potrwać kilka tygodni.

System transportowy Forties to sieć gaz- i ropociągów, którym dociera z Morza Północnego na Wyspy Brytyjskie do 30 procent ropy, czyli około 550 tysięcy baryłek dziennie.

Forties dostarcza ropę z ponad 85 pól wydobywczych na Morzu Pólnocnym i z części złóż na wodach norweskich. INEOS wykupił system od brytyjskiego BP kilka miesięcy temu.

Usterka Forties wpłynęła na dodatkowy wzrost ceny ropy naftowej na giełdach. Po przekazaniu informacji o wycieku przez INEOS w poniedziałek 12 grudnia, cena baryłki wzrosła o 2 procent. Nie doszło do strat dla środowiska, ale od czasu wycieku na platformie naftowej BP w Zatoce Meksykańskiej branża reaguje nerwowo na tego rodzaju informacje.

Informacje z Wielkiej Brytani wzmocniły efekt rosnącego zapotrzebowania na ropę w Chinach i spadku światowych zapasów. Jednak według Międzynarodowej Agencji Energii nie ma nadal potrzeby wykorzystania jej rezerw, bo rynek poradzi sobie z niespodziewaną usterką.

Baryłka Brent na krótko przekroczyła cenę 65 dolarów za baryłkę. Obecnie, o 7.00 polskiego czasu w środę 13 grudnia, kosztuje już 63,95 dolarów. Teksańska WTI kosztuje 57,54 dolary. Obie notują nieznaczne wzrosty.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s