Baltic Pipe wchodzi w Danii w kolejny etap realizacji

Baltic Pipe. Grafika: Energinet.dk
Baltic Pipe. Grafika: Energinet.dk

Dania zamierza przeprowadzić gruntowne konsultacje społeczne projektu Baltic Pipe. Liczą na niego Polacy, którzy chcą zmniejszyć zależność od dostaw gazu z Rosji.

Wojciech Jakóbik

Dania chce przejrzystości Baltic Pipe

Dania rozpoczyna proces wysłuchań publicznych w ramach oceny oddziaływania na środowisko projektu gazociągu Baltic Pipe, który  ma połączyć ten kraj z Polską i pozwolić na dostawy norweskiego gazu.

Od 21 grudnia tego roku do 22 stycznia przyszłego podmioty zainteresowane wpływem projektu na środowisko będą mogły zgłaszać uwagi i sugestie w ramach wysłuchań publicznych. Odbędzie się sześć spotkań w tej sprawie.

– Mamy świadomość, że projekt tego rodzaju budzi pytania na które chcielibyśmy odpowiedzieć na wczesnym etapie. Podobnie zależy nam na informacji zwrotnej od społeczeństwa – przekonuje Sofie Leweson zarządzająca realizacją Baltic Pipe w Energinet.dk. – Zapraszamy na spotkania informacyjne w sześciu różnych lokalizacjach między Varde a Nestved. Później, może jesienią, kiedy projekt będzie bardziej zaawansowany a władze opublikują ocenę oddziaływania na środowisko przeprowadzimy kolejną rundę spotkań informacyjnych – dodała.

Polska liczy na Baltic Pipe

Gazociąg ma osiągnąć przepustowość 10 mld m sześc. rocznie. Po dostęp do niej zgłosił się w procedurze open season polski koncern PGNiG. Zgłoszenie zapewniło wykonalność ekonomiczną projektu. Według deklaracji rządu i spółki projekt ma zapewnić nierosyjskie źródło gazu po atrakcyjnej cenie i rozpocząć pracę w październiku 2022 roku, czyli w okresie rozpoczęcia pierwszego roku gazowego przed wygaśnięciem kontraktu długoterminowego na dostawy rosyjskiego surowca od Gazpromu, który obowiązuje do końca drugiego roku przyszłej dekady. Baltic Pipe ma pozwolić PGNiG na porzucenie dostaw z Rosji lub poprawę ich warunków. Operatorem po stronie polskiej jest Gaz-System.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s