Ciszej nad tym Waszczem. Wyprawa do Houston po LNG i złoża

Witold Waszczykowski
Witold Waszczykowski

Pan minister spraw zagranicznych pływa w wannie spekulacji na temat dymisji niczym karp wigilijny. Utrudnia to sprawne funkcjonowanie jego resortu. Czas na publicystyczną tyradę w obronie wiarygodności instytucji politycznych w Polsce – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Do uderzających w wiarygodność ministra Witolda Waszczykowskiego spekulacji Adama Bielana o dymisji w ramach rekonstrukcji dołączył komunikat Krzysztofa Szczerskiego, szefa Kancelarii Prezydenta RP, który przyznał, że jest rozważana jego kandydatura na miejsce Waszczykowskiego, przez urzędników pieszczotliwie zwanego „Waszczem”.

Tymczasem minister Waszczykowski odwiedził Houston, gdzie zabrał delegację PGNiG by rozmawiać z Cheniere Energy o dostawach LNG z USA do Polski, a także z Exxon Mobil na temat ewentualnych przejęć złóż tego giganta na Morzu Północnym, skąd w przyszłości Polacy chcą tłoczyć gaz przez gazociąg Baltic Pipe. Polska otworzy także konsulat w stolicy Teksasu, co pomoże rozwijać handel. To największy partner handlowy Polaków wśród stanów amerykańskich. Będzie to także kolejny punkt kontaktowy do rozmów o dostawach gazu skroplonego niedaleko giełdy gazowej Henry Hub w Luizjanie.

Gra o cenę LNG z USA

Spekulacje na temat losu ministra szkodzą jego działalności na arenie międzynarodowej w czasie, w którym nadal pełni swą posługę. Jest dużo mniej wiarygodnym partnerem do rozmowy z graczami o długofalowej polityce jak Cheniere i Exxon Mobil. Jego zaangażowanie w Houston należy pochwalić, a spekulacje personalne jak najszybciej uciąć decyzją lub informacją o tym, że zmian nie będzie. Gra wokół stanowiska ministra spraw zagranicznych nie pomoże Polsce w realizacji skutecznej polityki zagranicznej. Tymczasem trwa gra o dobrą cenę LNG z USA i inne, równie ważne rozgrywki do których potrzebny jest silny minister przy Alei Szucha.

Więcej na ten temat pisałem w tekście o możliwym przełomie kopernikańskim, jakim może się okazać nowa formuła cenowa na dostawy LNG do Polski. Temat dobrze obrazuje infografika stworzona we współpracy z ENMARO.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s