Pęka bariera psychologiczna w Japonii. Powrót do atomu trwa

Polscy dziennikarze na terenie elektrowni Kashiwazaki Kariwa w Japonii
Polscy dziennikarze na terenie elektrowni Kashiwazaki Kariwa w Japonii

Technologia z Fukushimy spełniła nowe normy bezpieczeństwa, co otwiera drogę dalszemu powrotowi do atomu w Japonii.

Wojciech Jakóbik

Technologia z Fukushimy spełniła nowe normy bezpieczeństwa, co otwiera drogę dalszemu powrotowi do atomu w Japonii.

Szósty i siódmy blok elektrowni jądrowej Kashiwazaki-Kariwa w Japonii uzyskały certyfikat zgodności z nowymi normami bezpieczeństwa. To pierwsze reaktory w technologii BWR, które otrzymały taki certyfikat po katastrofie jądrowej w Fukushimie.

W ramach procesu przywracania do pracy reaktorów jądrowych w Japonii władze prowadzą drobiazgowe analizy zgodności obiektów z nowymi standardami bezpieczeństwa. Na ich temat pisaliśmy w BiznesAlert.pl w relacji z wizyty w Kraju Kwitnącej Wiśni, w tym w Elektrowni Kashiwazaki Kariwa.

Operator obiektu, firma TEPCO, która operuje także elektrownią w Fukushimie, zwrócił się do Agencji Regulacji Atomowej (Nuclear Regulation Authority – NRC) o ocenę stanu bezpieczeństwa dwóch bloków BWR. Pozostałe pięć jednostek pracuje w oparciu o bardziej nowoczesną technologię ABWR, która nie budzi takich kontrowersji jak ta pierwsza, która była wykorzystana w Fukushimie.

Protesty społeczne dotyczyły głównie technologii BWR i z tego powodu dotąd nie przyznawano nowych certyfikatów blokom tego typu. Nieoficjalnie rozmówcy BiznesAlert.pl w Japonii sygnalizowali obawy władz przed naruszeniem tego tabu. Decyzja NRC w sprawie Kashiwazaki-Kariwa jest pod tym względem przełomowa.

Trzęsienie ziemi z marca 2011 roku spowodowało falę tsunami, która zalała elektrownię w Fukushimie i doprowadziła do uwolnienia materiału radioaktywnego. Usuwanie szkód trwa do dzisiaj. W celu uniknięcia podobnych zdarzeń w innych obiektach Japończycy zatrzymali ich pracę i wprowadzili nowe rozwiązania mające poprawić bezpieczeństwo na wypadek katastrof naturalnych, jak ta w Fukushimie.

Więcej o środkach bezpieczeństwa w Elektrowni Kashiwazaki Kariwa można przeczytać w reportażu BiznesAlert.pl z obiektu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s