Rząd dodaje skrzydeł LNG od Gazpromu

Tankowiec LNG. Fot.: Flickr
Tankowiec LNG. Fot.: Flickr

W przyszłym roku Gazprom uwolni ceny LNG w eksporcie. Zgodził się na to rząd rosyjski.

PRIME/Wojciech Jakóbik

Rozporządzenie rządowe informuje, że od 1 stycznia 2018 roku Gazprom będzie mógł sprzedawać hurtowo gaz skroplony przeznaczony na eksport w nieregulowanej cenie. Jej wysokość ma jednak śledzić Federalna Służba Antymonopolowa.

To dobra wiadomość dla gazoportu firmy na Sachalinie. To do niedawna jedyny terminal LNG w Rosji. W grudniu tego roku został jednak uruchomiony Yamal LNG konkurenta Gazpromu, czyli Novateku. Chociaż Służba będzie pilnować, aby Gazprom sprawiedliwie wyceniał swój surowiec, to ustępstwo rządu na jego korzyść może poprawić jego pozycję w ewentualnej rywalizacji z konkurentem.

Uwolnienie cen dla Gazpromu może mieć także znaczenie w globalnym kontekście rosnącej konkurencji ze strony LNG ze Stanów Zjednoczonych. Na ten temat można przeczytać więcej w analizie na łamach BiznesAlert.pl.

To istotne z punktu widzenia Polski. PGNiG sprowadziło ładunek spotowy od Cheniere Energy i podpisało z brytyjską Centricą umowę na dostawę do dziewięciu tankowców z amerykańskim gazem skroplonym od 2018 roku. Na BiznesAlert.pl można przeczytać, że te umowy mają znaczenie przełomowe nie ze względu na skromny wolumen, ale formułę cenową, która według deklaracji ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego powiązana jest z poziomami z europejskich giełd. Oznacza to, że amerykańskie LNG może być konkurencyjne do oferty Gazpromu. Ruch rządu rosyjskiego ułatwi tej firmie konkurencję z dostawcami z USA.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s