Nowa spółka celowa albo śmierć polskiego atomu

Elektrownia atomowa w węgierskim Paks.

W spółce PGE EJ1 doszło do zmian w radzie nadzorczej. Odeszli ludzie związani z projektem jądrowym i weszli nowi. Trudno przesądzić o czym to świadczy, ale można doszukiwać się co najmniej dwóch wytłumaczeń – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Zmiany w PGE EJ1

Z rady nadzorczej spółki, która zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej miała być odpowiedzialna za budowę elektrowni jądrowej, zostali odwołani dyrektor departamentu energii jądrowej w ministerstwie energii Józef Sobolewski oraz profesor Narodowego Centrum Badań Jądrowych Grzegorz Wrochna. Przewodniczącą rady została Katarzyna Zaborowska z Polskiej Grupy Energetycznej. Dołączyli do niej Agnieszka Szczukiewicz z PGE Obrót oraz były senator Prawa i Sprawiedliwości, a obecnie działacz Solidarnej Polski, Grzegorz Banaś.

Po zmianie premiera RP na Mateusza Morawieckiego doszło już do zmian w radach nadzorczych kilku spółek skarbu państwa. Zmieniła się obsada w radzie Enei i Energi. Zmiany w PGE EJ1 mają jednak większy ciężar gatunkowy niż zwykły podział łupów oparty na nowej równowadze w rządzie. Odejście z rady nadzorczej jednych z ojców polskiego projektu jądrowego z ministerstwa energii i NCBJ można wytłumaczyć w dwójnasób.

Nowa spółka albo śmierć

Zmiana może oznaczać, że Polska Grupa Energetyczna nie chce budować atomu, co można wykoncypować z pesymistycznej wypowiedzi Moniki Morawieckiej odpowiedzialnej w spółce za strategię. Przyznała, że PGE nie jest pewna przyszłości energetyki jądrowej i szuka alternatyw, o czym informował BiznesAlert.pl. – Przygotowujemy się do podjęcia kluczowych decyzji, w którym kierunku będziemy rozwijać nowe moce. Czy będą to odkrywki, wiatraki na Bałtyku, czy elektrownia atomowa? Dzisiaj nie znamy jeszcze odpowiedzi na to pytanie, ale w ramach każdego z tych projektów trwają prace przygotowawcze – mówi Gazecie Bankowej prezes PGE, Henryk Baranowski. Czy zmiana w radzie nadzorczej oznacza, że decyzja w sprawie atomu już zapadła?

Wytłumaczenie może być inne. Przedstawiciele rządu przekonywali, że nowy model finansowania elektrowni jądrowej w Polsce, który zapowiadają od kilku dobrych miesięcy, wymusi stworzenie nowej spółki celowej. Oznaczałoby to, że Sobolewski i Wrochna będą tam potrzebni i należy ich usunąć z PGE EJ1, a samą spółkę poświęcić innym celom lub ją rozwiązać. Nie wiadomo jednak, czy i kiedy powstałby nowy byt, ani kto zostałby jego udziałowcem. Czy na dniach możemy spodziewać się stworzenia nowej spółki atomowej?

Formalnie Polska nadal realizuje stary PPEJ. Faktycznie, rząd czeka z ostateczną decyzją o rewizji PPEJ o której ma zdecydować strategia energetyczna zapowiadana już na koniec zeszłego i tego roku, a obecnie obiecana na styczeń 2018 roku. Dyrektor Sobolewski zapewnia w wywiadzie dla BiznesAlert.pl, że jeśli decyzja zapadnie w najbliższym czasie, to Polska zdąży z budową elektrowni jądrowej do deklarowanego 2031 roku, kiedy obiekt będzie potrzebny do wypełnienia norm polityki klimatycznej. Czasu jest coraz mniej. Czas na rozstrzygający sygnał.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s