W jakim kierunku zmierza polska energetyka? Dla PR24

28.12.2017. Fot. Polskie Radio 24
28.12.2017. Fot. Polskie Radio 24

– W 2017 roku wydarzyło się dosyć dużo dobrego. Wbrew zapowiedziom nie mamy jednak nadal m.in. strategii energetycznej, a więc rozstrzygnięcia, w którą stronę będzie zmierzać polska energetyka – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl.

Jak stwierdził Wojciech Jakóbik, pewnym przełomem 2017 roku jest to, że władza przyznaje, że nie da się w nieskończoność utrzymać dominacji węgla w miksie energetycznym Polski. – Węgla będzie coraz mniej i rząd chce, by do 2050 roku 60 proc. energii elektrycznej w Polsce pochodziło z elektrowni węglowych. Obecnie jest to 85 proc. – wyjaśnił Jakóbik.

Według gościa, „przydałaby się jednak decyzja dotycząca np. elektrowni jądrowej”. – Elektrownia jądrowa jest zeroemisyjna. Gdyby udało się ją Polsce zbudować, mielibyśmy rozwiązany problem polityki klimatycznej, czyli konieczności zmniejszenia emisji dwutlenku węgla z energetyki, na którą sami się zgodziliśmy – wyjaśnił.

Dodał, że „zielona energia nie ma łatwo w Polsce”. – Farmy wiatrowe na razie nie powstają, bo istnieje ustawa odległoścowa, która nie zezwala na ich tworzenie. Na morzu być może jakieś powstaną, ale koncesje na Bałtyk posiadają jedynie dwa podmioty: państwowa Polska Grupa Energetyczna i Polenergia śp. Jana Kulczyka. Firma ta zastanawia się, co robić po śmierci swojego mentora – mówił Jakóbik.

Więcej: Polskie Radio 24

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s