RIA: Rekonstrukcja rządu Morawieckiego usunęła dwóch wrogów Rosji

Mateusz Morawiecki. Fot.: Flickr
Mateusz Morawiecki. Fot.: Flickr

Rosyjska agencja RIA Novosti ocenia, że rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego skończyła się usunięciem „dwóch ministrów znanych z ich antyrosyjskiego stanowiska”, czyli Antoniego Macierewicza (resort obrony) i Witolda Waszczykowskiego (sprawy zagraniczne).

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Dwaj krytycy Rosji poza rządem

RIA ocenia, że Macierewicz domagał się wyjaśnienia powodów katastrofy smoleńskiej z 2010 roku i nie uznawał ustaleń rosyjskich śledczych. Miał używać „antyrosyjskiej retoryki”, straszył przed agresją z Rosji i „przekonał Amerykanów do wysłania większej ilości żołnierzy do Polski”. Zarządził także wzrost wydatków na obronność do 2,1 procent w 2020 roku i 2,5 procent w 2030 roku.

Agencja ocenia także Witolda Waszczykowskiego. Przypomina, że apelował o zwiększenie wydatków NATO na zbrojenia, co tłumaczył „agresywną polityką Rosji”. – Dał się poznać jako stanowczy przeciwnik budowy gazociągu Nord Stream 2 – przypomina RIA. Jednocześnie oceniał, że klucz do poprawy relacji z Rosją ma Moskwa i to od jej woli zależy, czy dialog zostanie przywrócony. Agencja przypomina także gafę ministra, który nazwał Salvador mianem San Escobar i stał się z tego powodu popularny w mediach społecznościowych.

Bez nadziei na zwrot

Rosyjska agencja nie wspomina w materiale o następcach obu ministrów. Macierewicza zastąpi Mariusz Błaszczak, który do tej pory był ministrem spraw wewnętrznych i administracji, ale w jego wypowiedziach można także znaleźć krytykę Rosji. Następcą Waszczykowskiego będzie prof. Jacek Czaputowicz, naukowiec i autor książek o stosunkach międzynarodowych. Przez komentatorów jest uznawany za polityka proeuropejskiego, ale trudno ocenić, czy mógłby on zmienić nastawienie MSZ ku Rosji.

Nadzieje na zwrot ku Europie rozwiewa Gazeta.ru. Podaje, że ministrowie Błaszczak i Brudziński byli w przeszłości krytykami Unii Europejskiej. Rozmówca medium, prof. Kirył Koktysz z MGIMO, przekonuje, że Polska „utrzyma politykę konfliktu kontrolowanego” z Brukselą. Gazeta nie publikuje komentarzy na temat polityki unijnej ani rosyjskiej nowego ministra spraw zagranicznych.

RIA Novosti/Gazeta.ru/Wojciech Jakóbik

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s