Kreml chce, by Rosja została „drugą Norwegią”, aby nie utracić władzy

Władimir Putin. Fot.: Flickr
Władimir Putin. Fot.: Flickr

Rosyjski minister finansów Anton Siluanow ocenił, że jego kraj może stać się „drugą Norwegią” i nie być już zależny od wahań cen surowców na giełdach.

Regnum/Wojciech Jakóbik

Rosja jak Norwegia?

Jego zdaniem Rosja powinna stworzyć rezerwy sięgające siedmiu procent Produktu Krajowego Brutto, które nie będą wykorzystywane do realizacji projektów infrastrukturalnych, jak dotychczasowe Fundusz Bogactwa Narodowego i Fundusz Rezerw. Nowy fundusz miałby posłużyć do finansowania zobowiązań rządu przez trzy lata bez oglądania się na zmianę cen surowca. Obecnie Rosja jest wysoce zależna od eksportu węglowodorów i przez to plan budżetowy ma odniesienie do prognozy cen ropy, ustalonej w tym roku na 50 dolarów za baryłkę.

Zdaniem Siluanowa wspomniana zależność jest „zarzewiem niestabilności”. – Potrzebujemy zbilansowanego budżetu niezależnie od sytuacji – powiedział. Według niego dobrym przykładem jest Norwegia, która pomimo bycia istotnym producentem ropy jest niezależna od wahań cen surowca. – Rosja powinna stać się drugą Norwegią, która nie odczuła w żaden sposób zmian cen ropy z ostatnich lat – powiedział.

Zależność od ropy grozi utratą władzy

W jego przekonaniu Norwedzy prowadzą konserwatywną i zrównoważoną politykę, która stanowi, że zyski ze sprzedaży węglowodorów są kierowane na inwestycje, a nie bieżące wydatki. Zdaniem Siluanowa kraje zależne od sprzedaży ropy i gazu, petrostate, które uzależniły od nich budżet, znalazły się w „obszarze ekonomicznej niestabilności, co przyniosło konsekwencje polityczne”. Odniósł się w ten sposób m.in. do tragicznej sytuacji budżetowej w Wenezueli, która 85 procent przychodów budżetowych czerpie ze sprzedaży ropy. Kryzys cen ropy zagroził utratą władzy obozowi socjalistycznemu.

Pomimo zapowiedzi Siluanowa w okresie wzrostu cen ropy istotnie ponad 50 dolarów zapisanego w budżecie – Brent balansuje wokół 70 dolarów – Rosjanie zapowiadają wzrost wydatków socjalnych. Może to mieć związek ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, w których ponownie startuje Władimir Putin. Więcej można o tym przeczytać na łamach BiznesAlert.pl.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s