Czarna lista zamiast nowych sankcji USA wobec Rosji. Nord Stream 2 uchodzi cało

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

Amerykanie nie zdecydowali się na wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji. Przedstawili jedynie listę popleczników Kremla. Transakcje z ludźmi z listy mogą skończyć się sankcjami USA.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Departament skarbu USA opublikował listę prawie stu członków elity kremlowskiej. Wśród nich znaleźli się najważniejsi politycy i biznesmeni związani z prezydentem Władimirem Putinem, w tym prezes Rosnieftu Igor Sieczin.

Instytucja administracji amerykańskiej podkreśla, że znalezienie się na liście nie oznacza objęcia sankcjami, które zostały wprowadzone przez USA i Unię Europejską w lipcu 2014 roku po nielegalnej aneksji Krymu i agresji na wschodzie Ukrainy podjętej przez Rosję. Mimo to, już wtedy został nimi objęty Rosnieft oraz jego prezes.

Pomimo publikacji listy departament stanu USA zrezygnował z wprowadzenia nowych sankcji z listy możliwości zaproponowanej przez Senat. Znalazł się wśród nich m.in. zapis o obostrzeniach wobec projektów energetycznych realizowanych z udziałem Rosji, jak kontrowersyjny Nord Stream 2, którego krytykami są Amerykanie i kraje Europy Środkowo-Wschodniej, jak Polska.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa poinformowała Kongres, że sankcje obowiązujące obecnie już przynoszą oczekiwany efekt. – Od ich wdrożenia zagraniczne rządu porzuciły planowane lub ogłoszone zakupy w sektorze zbrojeniowym Rosji warte miliardy dolarów – poinformowała rzecznik departamentu stanu Heather Nauert cytowana przez Financial Times. Natomiast lista departamentu skarbu ma skłonić zagraniczne rządy do przekonania, że transakcje z ludźmi na niej wymienionymi mogą skutkować sankcjami.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s