Krym kosztuje Rosję 2,3 mld USD rocznie. Będzie drożej

Rosyjski ekspert wylicza, że co piąty rubel pomocy regionalnej Rosji trafia na Krym znajdujący się pod okupacją sił rosyjskich. Koszt roczny to 2,3 mld dolarów.

Eurasia.net/Wojciech Jakóbik

Według Eurasia.net okupacja Krymu przez Rosję kosztuje około 2,3 mld dolarów rocznie. Okupowany region otrzymuje jedną piątą pomocy regionalnej z Moskwy.

W 2017 roku regiony rosyjskie otrzymały w sumie 612,8 mld rubli, czyli 11 mld dolarów. Z tego na okupowany półwysep należący do Ukrainy, ale uznawany przez Rosjan za część ich terytorium, otrzymał co piątego rubla, czyli 21 procent tej sumy – wylicza Aleksandr Alikin.

Z jego wyliczeń wynika, że subsydia zapewniły 60 procent budżetu Krymu i 70 miasta Sewastopol. Do 2020 roku ich udział ma wzrosnąć odpowiednio do 79 i 65 procent.

Zdaniem badacza koszty zajęcia Krymu są jednak istotnie większe. Jego zdaniem pośrednie koszty aneksji wynoszą 10-50 mld dolarów rocznie. Powodem mają być sankcje gospodarcze USA i Unii Europoejskiej, które uderzyły w sektory: bankowy, naftowy i zbrojeniowy Rosji.

Z punktu widzenia polskiego czytelnika ciekawy może być fakt, że te dane zostały opublikowane na Eurasia.net, czyli portalu, którego przekaz sprzyja Kremlowi.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s