Opór Danii może podnieść koszty Nord Stream 2 o pięć procent | Sojusz Arabii Saudyjskiej i Rosji kwitnie. Zagraża mu rewolucja łupkowa

USA, Rosja, Arabia Saudyjska na WEF 2018. Fot.: WEF
USA, Rosja, Arabia Saudyjska na WEF 2018. Fot.: WEF

 

:Minister energetyki Arabii Saudyjskiej odwiedził port w jamalskiej Sabetcie, skąd rosyjskie LNG płynie w świat. Rozmawiał ze swym rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Nowakiem i prezydentem Federacji Rosyjskiej, Władimirem Putinem.

:Jeżeli Dania nie zgodzi się na poprowadzenie Nord Stream 2 przez jej wody terytorialne, Gazprom zrewiduje szlak i zapłaci więcej za realizację projektu. Nie jest jasne, czy dojdzie do opóźnienia.

Sojusz Arabii Saudyjskiej i Rosji kwitnie. Zagraża mu rewolucja łupkowa

Minister energetyki Arabii Saudyjskiej odwiedził port w jamalskiej Sabetcie, skąd rosyjskie LNG płynie w świat. Rozmawiał ze swym rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Nowakiem i prezydentem Federacji Rosyjskiej, Władimirem Putinem.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

– Kupujcie nasz gaz, a oszczędzicie ropę – przekonywa Putin cytowany przez Financial Times. – Po to tu jestem – odparł Falih. Pomimo pewnych różnic Arabia i Rosja zdołały przedłużyć porozumienie naftowe w celu ograniczenia konkurencji w postaci amerykańskiej ropy łupkowej. Nastepnym elementem współpracy może być rozwój energetyki gazowej w Arabii, która zmniejszy jej zależność od ropy, a co za tym idzie, wrażliwość na wahania cen czarnego surowca.

Zdaniem ministra z Arabii sojusz ten „ma potencjał stać się największym partnerstwem energetycznym na świecie”. – Siła partnerstwa ekonomicznego i energetycznego pomoże wnieść zaufanie i pewność. Inwestujemy w Rosji, a Rosjanie chcą inwestować w naszym królestwie – prawił saudyjski minister. Nowak przypomniał, że oba kraje zamierzają dywersyfikować eksport i zmniejszyć zależność od ropy oraz inwestować w nowe technologie.

Warto przypomnieć, że dotąd Rosjanom nie udało się powtórzyć sukcesu rewolucji łupkowej na własnym terytorium, chociaż prowadzą program substytucji technologii z importu własną. Nie mogą korzystać z pomocy partnerów zachodnich przez sankcje za nielegalne działania na Ukrainie.

Jednak wspólny cel Arabii i Rosji pozostaje zagrożony. Wzrost ceny ropy naftowej w okolice 70 dolarów za baryłkę potęguje wydobycie w USA. W tym roku ma zanotować rekordowy poziom. Nowak i Falih zgodnie deprecjonują potencjał rewolucji łupkowej. – Należy monitorować sytuację na rynku, ale nie można wyolbrzymiać znaczenia łupków – powiedział minister Nowak.

Porozumienia rosyjsko-saudyjskie zakładają długoterminową współpracę w sektorze węglowodorów, np. w handlu LNG. Dotyczą takżę sektora obronnego, co może niepokoić Amerykanów, dotychczas kluczowych partnerów wojskowych Arabii. Mimo to krytycy układu przekonują, że gdy tylko zniknie potrzeba równoważenia cen ropy kontrolowanym ograniczeniem wydobycia, Rosja odwróci się od Arabii. Już teraz Rosjanie przekonują, że po przywróceniu równowagi konieczny będzie powrót do wojny cenowej, o której BiznesAlert.pl pisał w 2014 roku. Tymczasem walka Rosji z Arabią i USA o rynek chiński już teraz podkopuje jej pozycję w Europie, o czym także pisaliśmy.

 

Opór Danii może podnieść koszty Nord Stream 2 o pięć procent

Jeżeli Dania nie zgodzi się na poprowadzenie Nord Stream 2 przez jej wody terytorialne, Gazprom zrewiduje szlak i zapłaci więcej za realizację projektu.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Pięć procent w górę

Z wyliczeń kontraktora kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 wynika, że ewentualne odrzucenie wniosku o budowę gazociągu na wodach terytorialnych Danii może zwiększyć koszty, ale nie zatrzyma inwestycji.

Według Allseas zatrudnionego przy realizacji spornego gazociągu Nord Stream 2, ewentualna odmowa Danii będzie oznaczała podniesienie kosztów budowy o około 5 procent. Są one szacowane na 9,5 mld euro. – Można poprowadzić ten gazociąg przez wody międzynarodowe, szwedzkie i niemieckie – przekonuje prezes Allseas Edward Heerema w rozmowie z Reutersem.

– To mała, dodatkowa długość, należy wykonać pewne wykopy. Koszty nie będą większe niż pięć procent całości, mniej niż pięć procent – zapewniał Reutersa. Nie jest to nowa deklaracja, bo cytowany przez BiznesAlert.pl Paul Corcoran ze spółki Nord Stream 2 AG przyznawał już w przeszłości, że opór Danii może podnieść koszty gazociągu. Mówił jednak również o opóźnieniu, o którym nie wspomina prezes Allseas.

Chociaż zgoda na poprowadzenie go przez wody terytorialne została przyznana w Niemczech, to potrzebne są kolejne zgody niemieckie i analogiczne w Szwecji oraz Danii. Budowa gazociągu ma ruszyć zgodnie z założeniami jego architektów latem tego roku.

Dania pozostaje nieprzejednana

Spółka Nord Stream 2 AG należąca do Gazpromu i ministerstwo spraw zagranicznych Rosji przekonuje, że Dania nie zaszkodzi projektowi. Od Nowego Roku w Danii obowiązuje prawo, które pozwala władzom ocenić zasadność danej inwestycji z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa przy ocenie wniosku o poprowadzenie jej po wodach terytorialnych kraju. Tymczasem Duńczycy krytykują politykę Rosji, która ich zdaniem zagraża bezpieczeństwu na Morzu Bałtyckim. Spotkanie Ławrowa z jego duńskim odpowiednikiem Andersem Samuelsenem nie przyniosło przełomu w tym zakresie. Przed rozmowami Samuelsen ocenił, że jego kraj „potępia” politykę Rosji względem państw bałtyckich i na Morzu Bałtyckim, o czym pisał BiznesAlert.pl.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s