Wyciek LNG w terminalu Sabine Pass w USA nie zagrozi środowisku i dostawom | Messi będzie twarzą banku, który chce ominąć sankcje USA

Lionel Messi. Fot. Flickr
Lionel Messi. Fot. Flickr

:W terminalu eksportowym Sabine Pass należącym do firmy Cheniere Energy doszło do wycieku. Nie zagroził on przyrodzie ani dostawom z obiektu.

:MAE zorganizowało ćwiczenia na wypadek kryzysu dostaw ropy. Amerykanie nie boją się niedoborów i planują sprzedać część rezerw, by wesprzeć wydatki budżetowe.

:Wiedomosti podają, że popularny piłkarz FC Barcelona Lionel Messi będzie twarzą Alfa-Banku w 2018 roku. Będzie tym samym firmował bank, który ma pomóc Rosjanom uniknąć ewentualnej eskalacji sankcji USA.

Wyciek LNG w terminalu Sabine Pass w USA nie zagrozi środowisku i dostawom

Wojciech Jakóbik

W terminalu eksportowym Sabine Pass należącym do firmy Cheniere Energy doszło do wycieku. Nie zagroził on przyrodzie ani dostawom z obiektu.

Cheniere Energy informuje, że konieczność wyłączenia z użytku dwóch zbiorników nie wpłynie negatywnie na dostawy do klientów na całym świecie. 22 stycznia odkryto pęknięcie na jednym ze zbiorników, przez które paliwo wydostało się do zewnętrznej powłoki obiektu. Podobne pęknięcie zdiagnozowano w drugim zbiorniku. LNG nie wyciekło na zewnątrz. Gdyby do tego doszło, mogłoby zamrozić pobliską infrastrukturę i florę.

Trwają prace naprawcze, a Cheniere prowadzi śledztwo w celu ustalenia przyczyn usterki. Tego typu incydenty zdarzały się w przeszłości funkcjonowania zbiornika nr 103 w Sabine Pass.

Cheniere Energy ogłosiło 9 lutego podpisanie umowy na dostawy LNG do Chin. Gaz skroplony od tej firmy dotarł także do Polski i innych zakątków Europy.

Międzynarodowe ćwiczenia kryzysu dostaw ropy. Amerykanie wesprą budżet sprzedażą zapasów

United Press International/Wojciech Jakóbik

MAE zorganizowało ćwiczenia na wypadek kryzysu dostaw ropy. Amerykanie nie boją się niedoborów i planują sprzedać część rezerw, by wesprzeć wydatki budżetowe.

Ćwiczenia MAE

Ponad 40 krajów wzięło udział w strategicznych ćwiczeniach przerw dostaw ropy naftowej zorganizowanych przez Międzynarodową Agencję Energii.

Podczas pięciu dni symulowano przerwy dostaw i czerpanie z zapasów strategicznych gromadzonych na wezwanie MAE przez 29 państw członkowskich. W ćwiczeniach wzięły udział także kraje spoza organizacji, m.in. Chiny ze statusem kraju stowarzyszonego oraz osiem państw Unii Europejskiej reprezentowanych przez Komisję Europejską. Testowano koordynację wykorzystania zapasów przez MAE oraz komunikację między krajami za pośrednictwem sekretariatu Agencji.

Rezerwa strategiczna USA na sprzedaż

Wydarzenie odbyło się w tym samym dniu, w którym USA przyjęły projekt budżetu uwzględniającym sprzedaż prawie połowy strategicznych rezerw ropy w ciągu nadchodzących lat. W lutym znajdowało się tam 665 mln baryłek. Sprzedaż ma wesprzeć wydatki budżetowe administracji Donalda Trumpa, co budzi spory na temat przeznaczenia tych zapasów.

Zostały one ustanowione po kryzysie naftowym z 1970 roku jako zabezpieczenie przed niedoborami ropy na rynku. Do tej pory zostały wykorzystane trzy razy: przed Wojną w Zatoce w 1991 roku, po huraganach Katrina oraz Rita w 2005 roku i w odpowiedzi na przerwy dostaw z Libii w 2011 roku.

Messi będzie twarzą banku, który chce ominąć sankcje USA

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Wiedomosti podają, że popularny piłkarz FC Barcelona Lionel Messi będzie twarzą Alfa-Banku w 2018 roku. Będzie tym samym firmował bank, który ma pomóc Rosjanom uniknąć ewentualnej eskalacji sankcji USA.

Alfa-Bank będzie „oficjalnym bankiem” Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018, które odbędą się w Rosji. Jego założycielem jest Michaił Fridman kojarzony z prezydentem Władimirem Putinem. Przez sankcje USA za nielegalną aneksję Krymu i agresję na Wschodzie Ukrainy, rosyjski bank musiał zamknąć filię w Nowym Jorku. Ze względu na sankcje musiał także porzucić dofinansowanie rosyjskich projektów obronnych.

Polski Ośrodek Studiów Wschodnich wskazuje, że Kreml podjął działania na rzecz zabezpieczenia sektora obronnego przed sankcjami USA. Jednym z nich jest rezygnacja z informowania o kontraktach zbrojeniowych dla banków.

Amerykański senat przedstawił prezydentowi USA pakiet nowych sankcji, wśród których znalazły się eksterytorialne obostrzenia za współpracę z rosyjskim sektorem obronnym. Do tej pory prezydent USA Donald Trump nie zdecydował się na ich wprowadzenie, ale groźba ta sprawia, że Kreml przygotowuje się na najgorsze.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s