LNG z Rosji w USA to argument za Baltic Pipe. Polacy omówią za i przeciw

Gazowiec w Świnoujściu. fot. Gaz-System
Gazowiec w Świnoujściu. fot. Gaz-System

Dlaczego LNG z Rosji dotarło do USA? Bo było zapotrzebowanie. To normalna konsekwencja rozwoju rynku gazu skroplonego, o czym pisałem pomimo propagandowego triumfu rosyjskich mediów. Dlaczego jednak pojawiło się zapotrzebowanie? Odpowiedź daje Polsce argument za gazoportem i gazociągiem Baltic Pipe – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Brakuje infrastruktury

Nowa Anglia, czyli region, w którym znajduje się Boston, doświadczyła w ostatnim czasie srogich mrozów. Spotęgowało to zapotrzebowanie na gaz ziemny. Obszar ten notuje najwyższe ceny surowca w USA, nie licząc odizolowanych Alaski i Hawajów. Nowa Anglia realizuje zapotrzebowanie na gaz w 20 procentach za pośrednictwem importu.

Z tego powodu American Enterprise Institute apeluje o budowę nowych gazociągów, które pozwolą sprowadzać więcej z innych części USA, bogatych w gaz. Problemem jest także ustawa Jonesa z czasów prezydentury Woodrowa Wilsona, która zakazuje zagranicznym podmiotom dostaw pomiędzy portami USA. Spowodowała ona, że Amerykanom było taniej kupić LNG zza Wielkiej Wody, niż sprowadzić go tankowcem, np. z Zatoki Meksykańskiej, gdzie znajdują się amerykańskie terminale eksportowe: Sabine Pass i Dominion Cove.

Argument za Baltic Pipe

Mimo to rosyjska maszyna propagandowa czyni z dostawy LNG z Rosji – za pośrednictwem trzech transakcji – dowodem na sukces rosyjskiego gazu i porażkę sankcji amerykańskich. Nic podobnego. Pośrednictwo sprawiło, że gaz objętego sankcjami Novateku mógł trafić do USA. Dostawa jest zaś kolejnym dowodem na celowość budowy nowej infrastruktury gazowej i usuwania niepotrzebnych regulacji, które blokują handel gazem. Jest argumentem za rozbudową gazoportu i Baltic Pipe.

W dniu 7 lutego 2017 odbędzie się konferencja polskiego handlarza gazem HEG, na której zostaną poruszone zagadnienia związane z liberalizacją rynku w Polsce. Na pewno pojawią się argumenty za i przeciw budowie projektów Bramy Północnej, ustawie o magazynach gazu. W jej trakcie warto mieć w pamięci przykład ściśniętego mrozem portu w Bostonie, który z braku infrastruktury musiał szukać LNG za Wielką Wodą i okazało się, że sprowadził gaz rosyjski. Gdyby miał infrastrukturę i wybór, nie byłoby problemu. Bez infrastruktury został poddany operacji propagandowej kraju, który wbrew faktom próbuje udowodnić, że nie ma opłacalnej alternatywy dla jego gazu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s