Spółka HTR za kilka tygodni | Prezydent na Litwie | Nieudane walentynki Gazpromu z Niemcami

Andrzej Duda fot Andrzej Hrechorowicz KPRP
Andrzej Duda. fot. Andrzej Hrechorowicz KPRP

:W rozmowie z BiznesAlert.pl dyrektor departamentu energii jądrowej Józef Sobolewski przyznaje, że rozwój technologii HTR mógłby odbyć się z udziałem partnera z Azji i zapewnić polskiej gospodarce wodór. Czy chodzi o Japończyków, których Toyota prezentowała na Forum Ekonomicznym w Krynicy model Mirai…napędzany wodorem?

:Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Litwę w ramach przygotowań do szczytu NATO. Będzie rozmawiał o prawach mniejszości polskiej. Wśród tematów prawdopodobnie pojawi się energetyka. Dwa ostatnie tematy pozostają sprzężone, czego obawia się strona litewska.

:Gazprom jednego dnia poinformował o tym, że zamyka konto w rosyjskiej filii Deutsche Banku i sięga po pożyczkę z Sbierbanku. Tego samego dnia poszedł do sądu z niemiecką firmą, która wspiera finansowo Nord Stream 2.

Spółka HTR za kilka tygodni. Współpraca z Japonią da wodór dla samochodów?

W rozmowie z BiznesAlert.pl dyrektor departamentu energii jądrowej Józef Sobolewski przyznaje, że rozwój technologii HTR mógłby odbyć się z udziałem partnera z Azji i zapewnić polskiej gospodarce wodór. Czy chodzi o Japończyków, których Toyota prezentowała na Forum Ekonomicznym w Krynicy model Mirai…napędzany wodorem?

– W przyszłości, chcielibyśmy uzyskać w reaktorze temperaturę 1000 stopni Celsjusza. Taki reaktor mógłby być wykorzystywany do produkcji paliwa przyszłości jakim jest wodór – przyznał Sobolewski. Mówił także o tym, że w celu realizacji programu budowy reaktorów HTR w Polsce potrzebne będzie powołanie podmiotu, który będzie realizował

– Na początek nie mówimy o spółce prawa handlowego, ale ten podmiot jest już prawie faktem. Formalnie powstanie zapewne w ciągu kilku tygodni.  Mamy chętnych do udziału w tym przedsięwzięciu, także partnerów zagranicznych zza oceanu i z Dalekiego Wschodu – ocenił Sobolewski.

Ministerstwo energii zorganizowało w lipcu 2017 roku wycieczkę dziennikarzy do Japonii, gdzie partnerzy z ministerstwa handlu prezentowali potencjał energetyki jądrowej. Temat HTR był wtedy drugoplanowy, o czym może zaświadczyć BiznesAlert.pl, którego dziennikarz udał się na tę wycieczkę. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezentowany był model samochodu Toyota Mirai napędzanego wodorem. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych także uwzględnia to paliwo.

Więcej można przeczytać w rozmowie z dyrektorem Sobolewskim.

 

Prezydent na Litwie. Dowództwo NATO w Polsce? Energetyka i mniejszość polska w tle

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Litwę w ramach przygotowań do szczytu NATO. Będzie rozmawiał o prawach mniejszości polskiej. Wśród tematów prawdopodobnie pojawi się energetyka. Dwa ostatnie tematy pozostają sprzężone, czego obawia się strona litewska.

Chociaż prezydent nie ma kompetencji do prowadzenia polityki energetycznej, to może otworzyć parasol polityczny nad tym wymiarem współpracy. Układa się ona w ostatnich miesiącach lepiej, niż w przeszłości.

Warszawa i Wilno dokonały nowego otwarcia w relacjach w tym zakresie. Jest porozumienie o działaniach, które mają urentownić działalność PKN Orlen na Litwie. Chodzi o rafinerię Możejki, która uzyskała niższe taryfy transportowe od Kolei Litewskich i deklarację odbudowy trakcji, która obniży koszty dostaw produktów naftowych na Łotwę.

Polacy i Litwini są zgodni odnośnie tego, w jaki sposób połączyć kraje bałtyckie z siecią elektroenergetyczną Unii Europejskiej. Do tej pory były wyspą, a do połowy przyszłej dekady muszą zakończyć proces synchronizacji. Polska i Litwa chcą, aby stało się to z użyciem istniejących połączeń z Polską. Łotwa i Estonia chcą nowego połączenia – LitPol Link 2 – albo synchronizacji z systemem skandynawskim, innym niż kontynentalny. Nadal nie ma rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Jednak Kancelaria Premiera podkreśla inne akcenty. Andrzej Duda weźmie udział w obchodach stulecia rocznicy odbudowy państwa litewskiego, co ma znaczenie w kontekście kilkuletniej absencji Polaków na obchodach święta konstytucji pierwszej Rzeczpospolitej obchodzonego w Polsce, na Białorusi i Litwie. Szef kancelarii Krzysztof Szczerski przypomina, że dla prezydenta „Niezwykle ważnym komponentem stosunków polsko-litewskich zawsze będzie sytuacja Polaków na Litwie i Litwinów w Polsce”.

Tu także można znaleźć wątek energetyczny. Jak pisał BiznesAlert.pl w 2015 roku, losy mniejszości polskiej w polityce obecnej administracji mogłyby zostać powiązane z tematami gospodarczymi, jak współpraca energetyczna, szczególnie budowa Gazociągu Polska-Litwa, który jest istotny dla państw bałtyckich, jako narzędzie połączenia ich z rynkiem europejskim. – Sytuacja polskiej mniejszości na Litwie nie powinna zdominować tematów strategicznych: bezpieczeństwa, współpracy energetycznej i gospodarczej – uważa doradca prezydent Dalii Grybauskaite, Nerijus Aleksiejūnas cytowany przez partnera BiznesAlert.pl, portal ZW.LT. Fakt, że przed wizytą Litwini podkreślają, że Duda nie powinien wiązać tematu mniejszości polskiej z rozmowami gospodarczymi może świadczyć o tym, że do sprzężenia rzeczywiście doszło.

Kancelaria prezydenta i doradca Grybauskaite podkreślają, że kluczowym tematem rozmów będzie sfera bezpieczeństwa, czyli przygotowania do szczytu NATO w Brukseli, który odbędzie się w lipcu tego roku. Polacy liczą na wsparcie Litwy. – Jesteśmy bliżsi decyzji, które będą podejmowane na szczycie NATO w lipcu. Jedna z nich dotyczy kwestii restrukturyzacji, reorganizacji dowództw NaATO – podkreślił prezydencki minister.  – Nie jest tajemnicą, że o jedno z tych dowództw stara się także i Polska. Liczymy na to, że będzie tu wspólny głos Polski i Litwy, bo to jest interes wspólny całej wschodniej flanki NATO – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Nieudane walentynki Gazpromu z Niemcami

Gazprom jednego dnia poinformował o tym, że zamyka konto w rosyjskiej filii Deutsche Banku i sięga po pożyczkę z Sbierbanku. Tego samego dnia poszedł do sądu z niemiecką firmą, która wspiera finansowo Nord Stream 2.

Gazprom podał 14 lutego, że zamyka trzy kontra w Deutsche Banku: w rublach, dolarach i euro, a także dwa konta tranzytowe w dolarach i euro. Wynika to z raportu spółki za trzeci kwartał 2017 roku.

Tego samego dnia rosyjska firma podała, że może sięgnąć po 485 mln euro pożyczki ze Sbierbanku na potrzeby działalności telekomunikacyjnej i kosmicznej spółki Gazprom-spacesystems. W przetargu Sbierbank zaoferował oprocentowanie w wysokości 1,176 procent. Wygrał z VTB Bankiem, który też złożył ofertę.

Jak informował BiznesAlert.pl, także 14 lutego Gazprom poinformował o skierowaniu sporu cenowego z niemieckim Uniperem do trybunału arbitrażowego. Ta firma jest jednym z pięciu zachodnich partnerów finansowych spornego projektu Nord Stream 2.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s