Nowy rząd w Niemczech nie wycofa się z Nord Stream 2. Dla PR24

Niemieckie media informują o przełomie w negocjacjach koalicyjnych chadecji (CDU/CSU) z socjaldemokratami. Teraz o powstaniu koalicji zdecydują w referendum członkowie SPD. Co taka koalicja oznaczałaby w kontekście przyszłości Nord Stream II? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Wojciech Jakóbik z portalu „BiznesAlert.pl”.

Jak oceniał w PR24, trwanie koalicji CDU/CSU-SPD nie jest najlepszą informacją dla Polski, w kontekście budowy gazociągu Nord Stream II, czyli dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Polska, kraje bałtyckie, Ukraina, a także Unia Europejska sprzeciwiają się projektowi.

– Socjaliści i chadecy razem bronili Nord Stream II. Ich zdaniem to przedsięwzięcie to czysty biznes i Komisja Europejska nie powinna sankcjonować tej sprawy. Polacy natomiast uważają, że KE powinna chronić prawnie przed takimi inicjatywami, jak Nord Stream II – mówił w PR24 Wojciech Jakóbik. – Przez to, że nie będzie w koalicji Zielonych [początkowo CDU/CSU rozmawiało o utworzeniu rządu m.in. z tym ugrupowaniem – przyp. red.], którzy w Parlamencie Europejskim prezentowali podobne stanowisko jak Polacy, zmniejszają się szanse na to, że coś się w niemieckiej polityce zmieni ws. Nord Stream II – wyjaśniał ekspert.

Z nieoficjalnych informacji – dotyczących ewentualnego nowego niemieckiego rządu – wynika, że nowym ministrem spraw zagranicznych  będzie Martin Schulz. Socjaldemokraci otrzymają jeszcze ministerstwo finansów oraz pracy i spraw socjalnych. CDU i CSU otrzyma tak zwane resorty siłowe. Kanclerzem pozostanie Angela Merkel.

Więcej: Polskie Radio 24

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s