Komisja Europejska chce rozmów o przyszłości dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę | LNG z USA przynosi coraz większe przychody

Tak powstaje gazociągowa obręcz dla Europy Środkowo-Wschodniej.

:Komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager poinformowała, że propozycja ugody z rosyjskim Gazpromem w toku śledztwa antymonopolowego została skrytykowana przez niektórych uczestników rynku.

:Trwa pojedynek na stanowiska w sprawie gazociągu Nord Stream 2, który budzi spory w Unii Europejskiej. Według Władimira Putina jego powstanie jest nieuniknione. Amerykanie ostrzegają Europę, że realizacja tego przedsięwzięcia zaszkodzi Ukrainie. Komisja Europejska liczy na porozumienie.

:Spółka Cheniere Energy poprawia wynik dzięki rozbudowie terminalu Sabine Pass LNG. W zeszłym roku firma zanotowała stratę netto w wysokości 393 mln dolarów. Rok wcześniej było to 610 milionów.

Śledztwo antymonopolowe: Krytyka ugody z Gazpromem i dalsze rozmowy

Reuters/Wojciech Jakóbik

Komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager poinformowała, że propozycja ugody z rosyjskim Gazpromem w toku śledztwa antymonopolowego została skrytykowana przez niektórych uczestników rynku.

– Mamy bardzo zróżnicowany odzew w ramach testu rynkowego, to bardzo zniuansowany odzew, ale także do pewnego stopnia jest krytyczny – powiedziała Vestager na konferencji w Brukseli 21 lutego. – Na tej podstawie zwróciliśmy się do Gazpromu o odniesienie się do nowych tematów, które zostały przedstawione w krytyczny sposób w toku procedury – dodała.

Po zakończeniu śledztwa antymonopolowego, w toku którego ustalono, że Gazprom nadużywał pozycji rynkowej w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez niesprawiedliwe ceny, blokowanie reeksportu i nadużywanie infrastruktury, Komisja zaproponowała koncesje, które przedstawiła do oceny uczestnikom rynku w ramach tzw. testu rynkowego.

Krytykami ugody są m.in. Polacy, którzy wskazują, że proponowane ustępstwa zostały już poczynione przez Gazprom albo nie wpłyną w sposób istotny na jego funkcjonowanie na rynku europejskim. Komisja nie odniosła się także do tematu nadużyć przy wykorzystaniu polskiego odcinka Gazociągu Jamalskiego (Jamał-Europa – przyp. red.). Według Brukseli sposób jego funkcjonowania reguluje międzyrządowa umowa Polski i Rosji, na którą Komisja nie ma wpływu.

http://biznesalert.pl/jakobik-gazprom-prowokuje-polske-przeciekow-ze-sledztwa-antymonopolowego/

Komisja Europejska chce rozmów o przyszłości dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę

Neftegaz.ru/PRIME/Reuters/Wojciech Jakóbik

Trwa pojedynek na stanowiska w sprawie gazociągu Nord Stream 2, który budzi spory w Unii Europejskiej. Według Władimira Putina jego powstanie jest nieuniknione. Amerykanie ostrzegają Europę, że realizacja tego przedsięwzięcia zaszkodzi Ukrainie. Komisja Europejska liczy na porozumienie.

Prezydent Rosji spotkał się z prezesem Siewierstali Aleksandrem Mordaczowem. Zapewnił go, że firma będzie miała zapewnione kontrakty na rury, bo projekt Nord Stream 2 będzie z pewnością realizowany. Prace mają ruszyć latem 2018 roku i trwać do końca 2019 roku. Putin przekonywał także, że pewny jest los Turkish Stream i Siły Syberii, czyli gazociągów do Turcji i Chin budowanych przez Gazprom. Rozmowa została upubliczniona.

Stany Zjednoczone po raz kolejny skrytykowały sporny projekt Nord Stream 2. Na spotkaniu ze studentami w Kijowie podsekretarz stanu John Sullivan powiedział w przemowie, że ten projekt „podkopuje politykę dywersyfikacji i niezależność energetyczną Europy”. Przyznał, że jego realizacja zaszkodzi sektorowi energetycznemu i gospodarce Ukrainy.

Tymczasem Komisja Europejska wyraziła nadzieję, że ruszą trójstronne rozmowy z udziałem jej, Ukrainy i Rosji w sprawie przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie. Mówił o tym Klaus Dieter-Borchardt, szef dyrektoriatu generalnego Komisji do spraw energii (DG ENER). Przyznał jednak, że na razie Rosja i Ukraina czekają na wyrok arbitrażu w sporze Naftogaz-Gazprom, który ma zostać przedstawiony do końca tego miesiąca.

Zdaniem Borchardta będzie to okazja do wznowienia rozmów. – Według mnie będzie to niezbędne, bo to nie jest tylko sprawa komercyjna, ale ma tez wymiar polityczny. Myślę, że ministrowie energetyki Rosji i Ukrainy oraz Komisja wezmą udział w negocjacjach na ten temat w określonym czasie – powiedział.

Gazprom zapowiedział, że po ukończeniu Nord Stream 2 ograniczy dostawy przez Ukrainę. Na wniosek Niemiec zapewnił, że utrzyma minimalny poziom dostaw. Nie wiadomo jednak, czy będzie to ilość gwarantująca rentowność gazociągów, a co za tym idzie stabilność ekonomiczną i polityczną Ukrainy. Rozmowy z udziałem Komisji mogłyby usunąć te niewiadome.

Według Naftogazu taryfy na dostawy gazu przez Ukrainę będą w 2020 roku 3-4 razy mniejsze, niż przez Nord Stream 2. To odpowiedź na sugestię ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, który stwierdził, że dostawy przez nowy gazociąg z Rosji do Niemiec będą dwa razy tańsze.

Ma to być możliwe, przez usunięcie części obciążeń w 2020 roku i obniżce wartości systemu przesyłowego nad Dnieprem, co przełoży się na około dziesięciokrotny spadek taryf. Póki co jednak Naftogaz podniósł taryfy w obawie o to, że ukończenie Nord Stream 2 na północy i Turkish Stream na południu pozbawi spółkę przychodów z tranzytu. Podwyżka ma obowiązywać właśnie do 2020 roku, kiedy zacznie działać sporny projekt.

LNG z USA przynosi coraz większe przychody

Wojciech Jakóbik

Spółka Cheniere Energy poprawia wynik dzięki rozbudowie terminalu Sabine Pass LNG. W zeszłym roku firma zanotowała stratę netto w wysokości 393 mln dolarów. Rok wcześniej było to 610 milionów.

Za spadek odpowiada głównie wzrost przychodów z tytułu handlu LNG, który był możliwy dzięki uruchomieniu kolejnej linii technologicznej w terminalu Sabine Pass w Luizjanie. W ostatnim kwartale zeszłego roku przychody firmy wzrosły z 110 do 127 mln dolarów rok do roku. W 2017 roku firma wysłała 205 ładunków LNG. Na pokład tankowców gazowych załadowano łącznie 735 bilionów Btu. Firma przewiduje dalszy wzrost sprzedaży i uznaje 2017 rok za przełomowy.

Na rozwoju dostaw od Cheniere Energy korzystają Polacy, którzy kupili spotowe dostawy LNG z USA. Amerykański gaz skroplony trafia także do Polski na mocy terminowej umowy PGNiG-Centrica. Rozwój dostaw amerykańskiego surowca jest priorytetem z punktu widzenia polityki gazowej państwa. Ma także wsparcie rządu USA.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s