Niemcy liczą na „kruchy układ” z Rosją ws. Nord Stream 2. Dla PAP

German gas transit system

Niemcy liczą na „kruchy układ”, że mimo powstania Nord Stream 2, Rosja utrzyma tranzyt gazu przez Ukrainę – powiedział PAP ekspert rynku energii, redaktor naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik po piątkowych rozmowach przywódców Polski i Niemiec.

Spotkanie Merkel i Morawieckiego

Po piątkowym spotkaniu w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel, premier Mateusz Morawiecki podtrzymał sprzeciw Polski wobec nowego gazociągu. Merkel powtórzyła z kolei, że to projekt gospodarczy, a nie polityczny, niezagrażający europejskiej dywersyfikacji źródeł i tras dostaw gazu. Zadeklarowała jednocześnie, że Niemcy chcą utrzymania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

„Niemcy zakładają, że deklaracja Rosjan o tym, iż będą utrzymywać pewną minimalną ilość dostaw przez Ukrainę jest godna zaufania. Tymczasem tę minimalną ilość można definiować w różny sposób i niekoniecznie zapewni ona stabilność dostaw przez Ukrainę” – powiedział Jakóbik. Przypomniał, że na utrzymaniu tego tranzytu zależy całej UE, także Polsce i Niemcom.

Nadzieja na kruchy układ

„W obronie teoretycznie biznesowego, a praktycznie politycznego projektu Nord Stream 2 proponuje kruchy układ z Rosjanami, że nie porzucą oni Ukrainy na dobre i zagwarantują małą stabilizację, która z kolei pozwoli Niemcom i ich firmom utrzymać relacje z Rosją, a jednocześnie prowadzić aktywną politykę wschodnią” – ocenił ekspert. Jego zdaniem taka „polityka zbliżenia poprzez relacje gospodarcze zbankrutowała i umarła na Krymie”.

„To nie jest dobre rozwiązanie. I tak należy rozumieć słowa premiera Morawieckiego, który powiedział, że zgoda na Nord Stream 2 może rozwiązać Rosjanom ręce na Ukrainie. Kiedy nie będą zależni od eksportu przez Ukrainę, będą mogli prowadzić bardziej agresywną politykę i iść dalej ze swoim planem destabilizacji tego kraju za karę, że wybrał drogę na Zachód” – powiedział Jakóbik.

Polska Agencja Prasowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s