Mrozy podnoszą cenę gazu o ponad 30 procent | Walka ze smogiem na sztandarach partii przed wyborami samorządowymi w Polsce

:Rekordowe mrozy w Europie podniosły cenę gazu o ponad 30 procent. W tym tygodniu ma być jeszcze zimniej.

:Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie złej jakości powietrza w Polsce nadaje tematyce walki ze smogiem specjalnego znaczenia przed wyborami samorządowymi rozpisanymi na 2018 rok.

ŁPotencjalny inwestor w Nord Stream 2, bank włoski Intesa Sanpaolo, obawia się sankcji wobec projektu. Niepewność może skończyć się w marcu.

Mrozy podnoszą cenę gazu o ponad 30 procent

Kommiersant/Reuters/Wojciech Jakóbik

Rekordowe mrozy w Europie podniosły cenę gazu o ponad 30 procent. W tym tygodniu ma być jeszcze zimniej.

Rekord Gazpromu

Polska i cały kontynent znajdują się pod wpływem prądu zimnego powietrza znad Arktyki. Powoduje on spadek temperatur do dwucyfrowych wartości poniżej zera, wyczerpywanie się zapasów gazu spoczywających w magazynach i wzrost cen surowca. W efekcie Europa sprowadza także więcej gazu z Rosji, a Gazprom chwali się biciem kolejnych rekordów. W dniach 21-24 lutego jego dostawy na Stary Kontynent wyniosły 655,2 mln m sześc. na dobę.

Blisko cen LNG w Azji

Portal Weather.com przewiduje, że w dniach 27 lutego-1 marca ma nastąpić kulminacja mrozów. W zeszłym tygodniu spowodowały one wzrost ceny gazu w hubach gazowych. Dla przykłady gaz na holenderskiej TTF (+34 procent) podrożał do prawie 330 dolarów za 1000 m sześc., a na brytyjskim NBP kosztuje już 326 dolarów za 1000 m sześc. Kommiersant wskazuje, że to poziom bliski cenie LNG w Azji, która wynosi około 350 dolarów za 1000 m sześc. Może to zwiększyć atrakcyjność rynku europejskiego dla dostawców gazu skroplonego.

Alarm we Włoszech

Tymczasem magazyny gazu w Europie są bliskie wypróżnienia, ze względu na schyłkowy okres sezonu grzewczego. W Belgii są zapełnione w 13 procentach, we Francji – w 19 procentach, w Holandii – w 22 procentach, a w Niemczech – w 35 procentach. Trudna sytuacja pojawiła się we Włoszech, bo mrozy skorelowały czasowo z remontem gazociągu w Szwajcarii, który ograniczył dostawy. Zmusiło to Rzym do ogłoszenia wczesnego ostrzeżenia o zagrożeniu bezpieczeństwa dostaw. Jest to środek zapobiegawczy, który nie prowadzi do ograniczeń dostaw.

Ważne dla Ukrainy

Według Kommiersanta mrozy mogą zwiększyć zakupy Europejczyków w okresie letnim, kiedy będą chcieli uzupełnić zapasy surowca wyczerpane zimą. Mogą także skłonić ukraiński Naftogaz do szybszego powrotu do zakupów u Gazpromu, do których jest zobligowany na mocy wyroku arbitrażu dotyczącego umowy na dostawy z Rosji.

 

Walka ze smogiem na sztandarach partii przed wyborami samorządowymi w Polsce

Wojciech Jakóbik

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie złej jakości powietrza w Polsce nadaje tematyce walki ze smogiem specjalnego znaczenia przed wyborami samorządowymi rozpisanymi na 2018 rok.

Trybunał orzekł, że w latach 2007-13 Polska notowała regularnie złe wskaźniki jakości powietrza. Domaga się skrócenia terminu poprawy sytuacji, który obecnie jest wyznaczony na lata 2020-24.

Z jednej strony partia rządząca przypomina o ambitnych planach: Program Czyste Powietrze, Program Polska bez Smogu, Program Smog Stop. Z drugiej musi walczyć o głosy górników na Śląsku i nie może proponować zbyt radykalnych rozwiązań.

Trwa wewnętrzny spór o normy jakości paliw stałych, które mogą obniżyć sprzedaż węgla z polskich kopalń. Za radykalnymi działaniami jest minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, za ostrożnym podejściem minister energii Krzysztof Tchórzewski. Presję wzmacniają postulaty opozycji, która domaga się bardziej zdecydowanych działań. Polski węgiel jest wysoko zasiarczony, a zatem mógłby nie spełnić wyśrubowanych norm jakości.

Do walki ze smogiem zagrzewa Platforma Obywatelska i Gabriela Lenartowicz z własnym programem działania, a także Nowoczesna.pl, która zaprezentowała Pierwszy Pakiet Antysmogowy, który zakłada dopłaty do wymiany pieców i rozporządzenie o normach jakości paliw stałych, czyli realizację postulatów zgłoszonych już przez rząd.

Temat smogu zdobył pierwsze miejsca serwisów informacyjnych w Polsce. Wybory samorządowe w 2019 roku mogą znaleźć się pod znaczącym wpływem tego tematu. Partie polityczne uczyniły z niego jedno z kluczowych zagadnienie swoich programów.

 

Strach przed sankcjami odpycha inwestorów od Nord Stream 2

Reuters/Wojciech Jakóbik

Potencjalny inwestor w Nord Stream 2, bank włoski Intesa Sanpaolo, obawia się sankcji wobec projektu. Niepewność może skończyć się w marcu.

Antonio Fallico, dyrektor odpowiedzialny za rosyjską filię instytucji przyznał w rozmowie z Reutersem, że rozważa ona dofinansowanie Nord Stream 2, czyli spornego gazociągu z Rosji do Niemiec, którego budowa może ruszyć latem tego roku. Bank potrzebuje jednak „jasności odnośnie sankcji”.

Amerykanie rozważają objecie sankcjami uczestników projektów gazociągów z udziałem kapitału rosyjskiego. Groźba ich zatwierdzenia przez prezydenta USA odpycha inwestorów od Nord Stream 2, bo mogliby zostać poddani obostrzeniom.

Fallico stwierdził także, że Intesa czeka na decyzje Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu. Komisja proponuje rewizję dyrektywy gazowej, która mogłaby zmusić projekt do dostosowania się do wymogów prawa antymonopolowego Unii Europejskiej, co wpłynęłoby na jego rentowność.

Ze względu na niepewność regulacyjną Intesa nie zdecydowała się na dofinansowanie Nord Stream 2 w 2017 roku. Austriackie OMV przyznało, że po sankcjach USA finansowanie projektu może stać się „praktycznie niemożliwe”, o czym informował BiznesAlert.pl.

– Niezależnie od tego wszystko powinno stać się jasne po wyborach prezydenckich w Rosji – powiedział menadżer włoskiego banku. Odbędą się one 18 marca tego roku. Nie wiadomo, czy w przeddzień wyborów Amerykanie zdecydują się na sankcje. Nie wiadomo, czy budowa spornego gazociągu ruszy w marcu i czy stanie się to przed przyjęciem nowych regulacji Unii Europejskiej.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s