Exxon Mobil opuszcza projekt Rosnieftu w przeddzień wyborów w Rosji | Gazprom będzie się odwoływał po przegranej z Naftogazem

Koncesje objęte porozumieniem Exxon Mobil-Rosnieft. W obliczu sankcji USA wobec rosyjskiego sektora naftowego, Exxon musiał wycofać się z Arktyki do 10 października 2014 roku.

:Amerykański koncern Exxon Mobil ogłosił wycofanie się z projektów realizowanych wspólnie z Rosnieftem. Presja i groźba nowych sankcji USA rośnie w przededniu wyborów prezydenckich w Rosji.

:Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie orzekł na korzyść Naftogazu w większości istotnych sporów z Gazpromem w sprawie kontraktu tranzytowego– informuje spółka. Gazprom już zapowiada odwołanie.

Exxon Mobil opuszcza projekt Rosnieftu w przeddzień wyborów w Rosji

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Amerykański koncern Exxon Mobil ogłosił wycofanie się z projektów realizowanych wspólnie z Rosnieftem. Presja i groźba nowych sankcji USA rośnie w przededniu wyborów prezydenckich w Rosji.

Exxon podał, jako przyczynę sankcje USA i Unii Europejskiej wprowadzone po nielegalnej aneksji Krymu i agresji Rosji na wschodzie Ukrainy. Rosyjskie media przekonują, że koncern straci na tym 200 mln dolarów.

W 2017 roku Exxon Mobil został ukarany za naruszenie sankcji wobec Rosji, kiedy pozostał w projekcie wydobycia na Morzu Karskim pomimo faktu, że obostrzenia dotyczyły tego rodzaju wydobycia ropy naftowej. Podpisał także kontrakt z Igorem Sieczinem, prezesem Rosnieftu, który znalazł się na osobowej liście sankcji.

W 2014 roku Exxon i Rosnieft przedłużyły porozumienie o wspólnej realizacji projektu Far East LNG, czyli budowy nowego terminalu na gaz skroplony na wyspie Sachalin w związku z planem rozwoju wydobycia ze złóż Czajwo, Odoptu i Arkutun-Dagi na szelfie w pobliżu wyspy w ramach projektu Sachalin-1.

Udziałowcami tego projektu byli Exxon Mobil (30 procent, operator), japońskie Sodeco (30 procent), Rosnieft (20 procent) i indyjskie ONGC (20 procent). Wydobycie sięgało 9 mln ton ropy naftowej i kondensatu. Z tego Rosnieft pobierał 1,8 mln ton. Był to jeden z ostatnich projektów Exxona i Rosnieftu, który nie został anulowany po przyjęciu sankcji.

W marcu odbędą się wybory prezydenckie w Rosji. Według polskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, będzie to okres rosnących obaw Moskwy o to, że Waszyngton wpłynie na nią destabilizująco poprzez wprowadzenie nowych obostrzeń przed głosowaniem.

 

Gazprom będzie się odwoływał po przegranej z Naftogazem

RBK/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie orzekł na korzyść Naftogazu w większości istotnych sporów z Gazpromem w sprawie kontraktu tranzytowego– informuje spółka. Gazprom już zapowiada odwołanie.

Gazprom nie zrealizował dostaw w ilości zapisanej w kontrakcie i zapłaci 4,62 mld USD kary. Do momentu publikacji tego materiału nie było depeszy Gazpromu na temat wyroku sądu, co także sygnalizuje powodzenie strony ukraińskiej.

Jednak w dzienniku RBK prawnicy Gazpromu przekonują, że wyrok arbitrażu był niezgodny z prawem szwedzkim, a firma będzie się od niego odwoływać. Gazprom ma się bronić „z użyciem wszelkich dostępnych środków”.

Rozmówcy Kommiersanta wskazują, że jednym z argumentów, który mógł przekonać arbitraż do orzeczenia na korzyść Ukraińców mógł być fakt, że kiedy powstał Nord Stream 1, rozpoczęcie dostaw za jego pomocą odbyło się kosztem szlaku ukraińskiego. Gazprom mógł słać gaz na Zachód przez Ukrainę, ale preferował rozwój szlaku przez Bałtyk. Dostawy przez Nord Stream 1 stabilnie rosły w latach 2013-2017 odpowiednio do 23,8, 35,5, 39,1, 43,8 i 51 mld m sześc. rocznie.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s