Naimski potwierdza: Marka Lotos zostanie utrzymana | Społeczeństwo oszczędza gaz na Ukrainie | LNG z Rosji znów na Wyspach?

:Podczas wizyty w programie #RZECZoBIZNESIE pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski potwierdził informacje BiznesAlert.pl, że pomimo łączenia PKN Orlen z Grupą Lotos, marka stacji benzynowych tej drugiej firmy zostanie utrzymana.

:Ukraińcy zapewniają o stabilności dostaw gazu przez ich terytorium, za którą płaci społeczeństwa. Ostrzegają Europejczyków przed Gazpromem, który używa gazu, jako „broni geopolitycznej”.

:Financial Times informuje, że do Wielkiej Brytanii ma trafić kolejny ładunek LNG z Rosji. Powodem są mrozy. Ta sytuacja pokazuje zdaniem gazety, jak „wrażliwy” jest stan bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Naimski potwierdza: Marka Lotos zostanie utrzymana

Rzeczpospolita/Wojciech Jakóbik

Podczas wizyty w programie #RZECZoBIZNESIE pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski potwierdził informacje BiznesAlert.pl, że pomimo łączenia PKN Orlen z Grupą Lotos, marka stacji benzynowych tej drugiej firmy zostanie utrzymana.

Powodem mogą być wymogi prawa antymonopolowego. Transakcję łączenia dwóch koncernów, pomimo faktu, że ich stacje benzynowe odpowiadają za poniżej 40 procent rynku, musi zatwierdzić Komisja Europejska, a w jej imieniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

W rozmowie z #RZECZoBIZNESIE gazety Rzeczpospolita minister Naimski zapewnił, że marka Lotos zostanie na rynku. – Lotos jako marka będzie zachowany. Pozycja Lotosu na Pomorzu się nie zmniejszy, rafineria będzie pracowała – powiedział.

Takie informacje przekazał BiznesAlert.pl 27 lutego tego roku. – Z informacji BiznesAlert.pl wynika, że Rafineria Gdańska ma zachować autonomię gwarantującą utrzymanie wpływów do budżetów regionalnych z CIT, PIT i podatków od nieruchomości. Nie ma także planów konsolidacji marek stacji paliw, a zatem dalej będziemy mogli tankować na czerwonych i żółtych stacjach z markami Orlen oraz Lotos – pisaliśmy.

Społeczeństwo oszczędza gaz na Ukrainie. Gazprom nie miał prawa jednostronnie przerwać dostaw

Ukraińcy zapewniają o stabilności dostaw gazu przez ich terytorium, za którą płaci społeczeństwa. Ostrzegają Europejczyków przed Gazpromem, który używa gazu, jako „broni geopolitycznej”.

Społeczeństwo pomaga oszczędzić gaz na Ukrainie

Pomimo wyroku sądu arbitrażowego w Sztokholmie rosyjski Gazprom odmówił wznowienia dostaw na Ukrainę od 1 marca tego roku. Ze względu na odmowę świadczenia dostaw przez Gazprom, ukraińska spółka Naftogaz zwiększyła import gazu ziemnego z Unii Europejskiej, co pozwoliło „uniknąć potencjalnie katastrofalnych efektów niezdolności Rosji do dostarczenia opłaconego gazu”. Pomogły między innymi dostawy od polskiego PGNiG, o czym informował BiznesAlert.pl.

Naftogaz przypomina także o roli społeczeństwa ukraińskiego, które odpowiedziało na apel władz kraju redukcją zużycia gazu ziemnego w sektorze ciepłownictwa poprzez obniżenie temperatury w domu jeden stopień Celsjusza w ramach akcji #coolitdown. To razem z działaniami administracji i Naftogazu dało 2 marca spadek zapotrzebowania na gaz w największych miastach Ukrainy o 13 procent w stosunku do poprzedniej doby.

– Chcielibyśmy podziękować wszystkim za empatyczną reakcję na ostatnią próbę szantażu gazowego Rosji – powiedział prezes Andrij Kobolew. – Doceniamy także wysiłek partnerów europejskich, którzy zademonstrowali solidarność, pozwalając nam zwiększyć dostawy ze względu na ich pilność – dodał.

Ukraińska spółka liczy na dalszą współpracę społeczeństwa obywatelskiego. – Apelujemy o utrzymanie tych wysiłków do szóstego marca. Każdy metr sześcienny gazu, który oszczędzicie ochroni Ukrainę przed niebezpieczeństwem związanym z nieprzewidywalnym zachowaniem Rosji – dodał Kobolew.

Decyzja Gazpromu była niezgodna z kontraktami

Naftogaz podkreśla, że w kontraktach na dostawy i przesył gazu od Gazpromu nie ma zapisu o jednostronnym zakończeniu go. Naftogaz przyjmuje propozycję Komisji Europejskiej, która zaproponowała przeprowadzenie rozmów trójstronnych na temat wdrożenia wyroku arbitrażu, w obu przypadkach przegranego przez Rosjan. Strona rosyjska deklaruje, że będzie domagać się zakończenia obu kontraktów w ramach procedury arbitrażowej. Nie pozwala jej to – zdaniem Naftogazu – na jednostronną decyzję o przerwaniu dostaw.

http://biznesalert.pl/gazprom-naftogaz-umowy-tranzyt-dostawy-wypowiedzenie/embed/#?secret=mOmKXvTjTk

Gaz z Rosji to broń geopolityczna

Ukraińcy przekonują, że przesył gazu przez ich system przesyłowy nie został zagrożony. – Ukraiński system nadal dostarcza rosyjski gaz do klientów europejskich pomimo ostatnich systematycznych niepowodzeniach strony rosyjskiej w utrzymaniu ustalonego w kontrakcie poziomu ciśnienia w gazociągach. Tranzyt do UE i Mołdawii wyniósł 264 mln m sześc. pierwszego marca, 265 mln m sześc. 2 marca i 264 mln m sześc. 3 marca. – W tym samym czasie Gazprom nie zapewnił przedpłaconych dostaw wysokości 18 mln m sześc. na dzień. Ten niedobór wystawił konsumentów na Ukrainie na ryzyko – ostrzegł Naftogaz.

– Utrzymanie bezpiecznego tranzytu jest dla nas najwyższym priorytetem. Chcę podziękować załodze Ukrtransgazu (spółka-córka Naftogazu odpowiedzialna za gazociągi przesyłowe – przyp. red.) za utrzymanie nieprzerwanej pracy systemu przesyłowego gazu na Ukrainie w ekstremalnych warunkach. Ukraina nie pobrała ani jednego metra sześciennego gazu przeznaczonego na tranzyt pomimo krytycznej sytuacji wywołanej przez Gazprom – zapewnił Kobolew.

Zdaniem dyrektora handlowego Naftogazu, Jurija Witrenki, działania Gazpromu „potiwerdzają, że Naftogaz słusznie ostrzegł społeczność europejską, że dostawy gazu rosyjskiego to broń geopolityczna”. – Mamy nadzieję, że teraz jest bardziej widoczne dla Unii Europejskiej, że złym pomysłem jest budowa Nord Stream 2 lub jakiegokolwiek innego „strumienia” razem z Gazpromem – ocenił menadżer.

 

LNG z Rosji znów na Wyspach? Mrozy przypominają o bezpieczeństwie energetycznym

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Financial Times informuje, że do Wielkiej Brytanii ma trafić kolejny ładunek LNG z Rosji. Powodem są mrozy. Ta sytuacja pokazuje zdaniem gazety, jak „wrażliwy” jest stan bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Mrozy grożą niedoborem gazu

Spadek wydobycia gazu ziemnego i wzrost cen dostaw gazu ziemnego do poziomu najwyższego od 12 lat przypomina Brytyjczykom o bezpieczeństwie energetycznym. Operator gazociągów przesyłowych National Grid ostrzega, że grozi mu ryzyko niedoboru dostaw gazu. To pierwszy taki przypadek od ośmiu lat.

FT: Shell dostarczy LNG z Rosji do Wielkiej Brytanii

Powodem są mrozy wywołane frontem zimnego powietrza z Syberii. Okazuje się, że przez nie na Wyspy może dotrzeć jeszcze coś ze Wschodu, a konkretnie LNG z Rosji. Financial Times ustalił w dwóch źródłach, że holendersko-brytyjski Shell miał dostarczyć 6 marca ładunek z projektu Yamal LNG w Rosji. Chociaż dostawy nie są objęte sankcjami, to operator projektu, Novatek, tak. Shell i Novatek odmawiają komentarza.

LNG z Rosji trafia tam, gdzie brakuje alternatywy

Gaz ziemny pozwala wytworzyć 40 procent energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii. Rząd zdecydował o zamknięciu największego magazynu gazu Rough na Morzu Północnym, co dodatkowo zwiększyło wrażliwość Wysp na niedobory dostaw. Władze zapewniają, że dostawy z Norwegii i Unii Europejskiej uzupełnią niedobory, a dostawy z Rosji stanowią jedynie 1 procent importu.

Pierwsza dostawa LNG z Yamal LNG także trafiła do Wielkiej Brytanii. Nie została jednak wpompowana do sieci, ale w ramach reeksportu trafiła na rynek USA, do Nowej Anglii, która także cierpiała na niedobory dostaw gazu wywołane rekordowymi mrozami i brakiem połączeń gazowych z resztą kraju zasobną w surowiec, o czym pierwszy informował BiznesAlert.pl.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s