Niejawny dokument: Spór wewnątrz Wielkiej Koalicji o Nord Stream 2. Problemy branży naftowej w Rosji. „To przez sankcje”

Igor Sieczin (L) i Władimir Putin (P)

:Z informacji do których dotarł BiznesAlert.pl wynika, że rosyjski projekt gazociągu do Niemiec o nazwie Nord Stream 2 był przedmiotem sporu w rozmowach koalicyjnych CDU/CSU i SPD. Ostatecznie temat został wykreślony z umowy koalicyjnej.

:Branża naftowa w Rosji skarży się na spadek konkurencyjności i apeluje o ulgi podatkowe. W projekcie nowej strategii energetycznej kraju za złą sytuację zostały obwinione sankcje zachodnie.

 

Niejawny dokument: Spór wewnątrz Wielkiej Koalicji o Nord Stream 2

Z informacji do których dotarł BiznesAlert.pl wynika, że rosyjski projekt gazociągu do Niemiec o nazwie Nord Stream 2 był przedmiotem sporu w rozmowach koalicyjnych CDU/CSU i SPD. Ostatecznie temat został wykreślony z umowy koalicyjnej.

Wojciech Jakóbik

BiznesAlert.pl informował w przeszłości, że w umowie koalicyjnej nowej, Wielkiej Koalicji w Niemczech brakuje zapisów o spornym projekcie Nord Stream 2. Dotarliśmy do dokumentów, które dowodzą, dlaczego go tam brakuje.

Temat gazociągu z Rosji do Niemiec, który według zwolenników da Europie więcej gazu a zdaniem krytyków zwiększy zależność Europy od Gazpromu, zagrozi pozycji tranzytowej Ukrainy i podkopie rentowność alternatywnych projektów, jak terminal LNG w Świnoujściu, budzi kontrowersje. Tak było również w przypadku rozmów koalicyjnych.

Chadecka CDU/CSU z której wywodzi się kanclerz Angela Merkel proponowała zapis promujący europejskie podejście do projektu i podporządkowanie go regulacjom za pomocą rewizji dyrektywy gazowej zaproponowanej przez Komisję Europejską.

– Zabezpieczenie Niemcom i Europie dostaw taniej energii pozostaje głównym zadaniem. Do tego konieczna jest dywersyfikacja źródeł dostaw i tras tranzytowych. Budowa dodatkowego połączenia między Niemcami a Rosją (Nord Stream 2) ma szczególne znaczenie międzynarodowe, europejskie i energetyczno-polityczne. Popieramy regulacje, które uwzględniają uzasadnione interesy północnych i wschodnich partnerów UE i Ukrainy, którym przede wszystkim zależy na większej niezależności od Rosji, pozostające w zgodzie z Unią energetyczną i pomogą uniknąć obciążeń w relacjach transatlantyckich – czytamy w propozycji zapisu do umowy koalicyjnej autorstwa polityków chadecji.

Inne stanowisko przyjęli socjaldemokraci z SPD, z którego wywodzi się były kanclerz Gerhard Schroeder, obecnie lobbysta Gazpromu i Rosnieftu. Opowiadają się przeciwko rewizji dyrektywy gazowej. – Realizacja Nord Stream 2 musi iść w parze z zapewnieniem tranzytu przez Ukrainę wraz z istotnymi wolumenami na poczet transportu gazu i rozbudową europejskiej infrastruktury gazowej. Niemcy uważają, że rozważana w Komisji Europejskiej rewizja trzeciego pakietu energetycznego, która jest formą politycznego sprzeciwu wobec Nord Stream 2 jest nieuzasadniona ze względów gospodarczych, ale też politycznych. To nie polityczny wpływ na wolnorynkowe procesy na zliberalizowanym rynku gazu zapewniają Europie bezpieczeństwo, tylko łączenie infrastruktury gazowej. Jesteśmy gotowi, by wejść z naszymi wszystkimi parterami w ściślejszy dialog o europejskich projektach energetycznych – czytamy w propozycji socjaldemokratów.

Ze względu na fakt, że strony nie mogły dojść do porozumienia, zapis nie pojawił się w umowie koalicyjnej. Negocjacje w sprawie stworzenia koalicji zakończyły się sukcesem.

 

Problemy branży naftowej w Rosji. „To przez sankcje”

Branża naftowa w Rosji skarży się na spadek konkurencyjności i apeluje o ulgi podatkowe. W projekcie nowej strategii energetycznej kraju za złą sytuację zostały obwinione sankcje zachodnie.

Kommiersant/RBK/Vedomosti/Wojciech Jakóbik

Ulgi

Rosnieft prosi Kreml o ulgi podatkowe warte 145 rubli ale temat wywołuje spory na szczytach władzy. O sprawie informuje rosyjski Kommiersant.

Na spotkaniu z wicepremierem Arkadym Dworkowiczem z 27 lutego branża naftowa z Rosji apelowała o stymulację sektora petrochemicznego przez wprowadzenie zwrotnego podatku akcyzowego. Branża od lat nie jest w stanie przekonać do tego pomysłu władzy. Domaga się także zerowego podatku od eksportu ropy, czemu sprzeciwia się ministerstwo energetyki.

Przy tej okazji Rosnieft miał ubiegać się o ulgi podatkowe na w sumie 145 mld rubli. Ostatnio spółka wzięła udział w prywatyzacji AFK Sistema wartej 100 mld rubli. Zmiany podatkowe miałyby zostać wprowadzone pilotażowo przy 35 projektach naftowych. Zdaniem prezesa Igora Sieczina poprawi to konkurencyjność krajowych rafinerii w stosunku do zagranicy. O ulgę, jednak skromniejszą, zaapelował Łukoil, który chciał obniżki akcyzy na benzynę Euro-5. Gazprom Nieft i Tatnieft także poparły zwrotny podatek akcyzowy.

Konkurencja i sankcje

Rosyjskie koncerny muszą zmagać się z rosnącą konkurencją na rynku ropy. Dane Międzynarodowej Agencji Energii opisane przez BiznesAlert.pl sugerują, że w nadchodzących trzech latach czeka ich trudna potyczka z producentami z USA. Ministerstwo energetyki poinformowało, że w porównaniu z 2016 rokiem w 2017 roku eksport ropy wyniósł 256,9 mln ton (+6 procent) a wydobycie 546,7 ton (-0,2 procent). W następnych trzech latach USA mają pokrywać 60 procent światowego wzrostu zapotrzebowania na ropę naftową.

W projekcie nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego Rosji znalazł się zapis o tym, że pozycję rosyjskich spółek węglowodorowych obniża „dyskryminująca polityka USA i ich sojuszników w postaci restrykcji w dostępie spółek do nowoczesnych technologii i sprzętu, zakazu długoterminowego finansowania i tworzenia joint-venture z firmami zagranicznymi.

Chodzi o sankcje zachodnie wprowadzone m.in. względem sektora naftowego po nielegalnej aneksji Krymu i agresji na wschodzie Ukrainy podjętej przez Rosję. Z ich powodu arktyczne koncesje musiał opuścić Exxon Mobil. Jednak działalność nieobjęta sankcjami nie jest zakazana. Brytyjskie BP, które wierci w Rosji w zgodzie z ograniczeniami deklaruje, że nie zamierza opuszczać swych projektów.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s