Szwecja pyta NATO o Nord Stream 2 | Gazprom chce dogrywki na Ukrainie

Baltic Pipe a Nord Stream

:Szef sztabu sił zbrojnych Szwecji odwiedził NATO Energy Security Centre of Excellence w Wilnie. Jednym z tematów rozmów był sporny projekt Nord Stream 2.

:Gazprom deklaruje, że chce anulować kontrakty na Ukrainie. Bez nich łatwiej będzie przekierować przesył do Europy z Ukrainy do spornego Nord Stream 2. Rosyjski gigant przyznaje, że zależy mu również na rewizji postanowień trybunału arbitrażowego.

Szwecja pyta NATO o Nord Stream 2

Szef sztabu sił zbrojnych Szwecji odwiedził NATO Energy Security Centre of Excellence w Wilnie. Jednym z tematów rozmów był sporny projekt Nord Stream 2.

Wojciech Jakóbik

Generał Dennis T. Gyllensporre rozmawiał z dyrektorem ośrodka, pułkownikiem Gintarasem Bagdonasem, i jego zastępcą pułkownikiem Jean-Marciem Bouilletem. Delegacja była „szczególnie zainteresowana” tematem projektu gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, jego postępów i wpływu na europejskie bezpieczeństwo energetyczne z punktu widzenia technicznego i geopolitycznego.

Warto wspomnieć, że szwedzkie media ujawniły doniesienia tamtejszych służb o tym, że budowa Nord Stream 2 w pobliżu strategicznych wysp na Morzu Bałtyckim, jak Gotlandia należąca do Szwecji, może zagrozić bezpieczeństwu militarnemu NATO.

Projekt zakłada budowę gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o przepustowości 55 mld m sześc. rocznie. Podczas gdy jego zwolennicy przekonują, że zwiększy dostęp do taniego gazu, krytycy ostrzegają przed ugruntowaniem pozycji rosyjskiego Gazpromu, podkopaniem konkurencji i zablokowaniem rozwoju rynku. Pojawiają się także argumenty z zakresu bezpieczeństwa, szczególnie w Skandynawii obawiającej się rosnącej aktywności Rosji na Bałtyku.

 

Gazprom chce dogrywki na Ukrainie

Gazprom deklaruje, że chce anulować kontrakty na Ukrainie. Bez nich łatwiej będzie przekierować przesył do Europy z Ukrainy do spornego Nord Stream 2. Rosyjski gigant przyznaje, że zależy mu również na rewizji postanowień trybunału arbitrażowego.

PRIME/Gazeta.ru/Wojciech Jakóbik

Chodzi o Nord Stream 2…

Zdaniem przedstawicieli Naftogazu działania Gazpromu na Ukrainie zmierzają do zastąpienia szlaku nad Dnieprem dostawami przez sporny projekt Nord Stream 2. Po jego uruchomieniu wzrosną ceny gazu, bo zniechęci on alternatywnych dostawców do regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Ukraina apeluje o zablokowanie projektu do Unii Europejskiej.

Firma nie uznała wyroków trybunału arbitrażowego w Sztokholmie, który nałożył na nią karę w wysokości 2,56 mld dolarów. Rosjanie oskarżają sąd o stronniczość na korzyść Naftogazu i nie realizują wyroku. Zamierzają doprowadzić przed arbitrażem do anulowania umów.

Proces anulowania kontraktów Gazpromu z Naftogazem Ukrainy zajmie 1,5 do 2 lat – powiedział prezes Aleksiej Miller na spotkaniu z premierem Dmitrijem Miedwiediewem. Sęk w tym, że kontrakt na przesył gazu przez Ukrainę obowiązuje do 2019 roku.

…ale nie tylko

Powodem ma być według Millera groźba Naftogazu, który zapowiedział, że niepodporządkowanie się Gazpromu wyrokowi arbitrażu będzie kosztować go miliony dolarów kar do końca obowiązywania kontraktów. Ukraińcy zamierzają składać kolejne pozwy w sądzie.

– Oczywiście w takich warunkach te kontrakty stają się dla nas niewydajne ekonomicznie, więc Gazprom zdecydował się na uruchomienie procedury likwidacji kontraktów przez arbitraż w Sztokholmie – powiedział Miller. Zapewnił, że w odpowiedzi sąd powinien „usunąć brak równowagi interesów stron” w wyrokach arbitrażowych.

Nie jest zatem jasne, czy Gazprom potrzebuje procedury anulowania kontraktów do zmiany szlaku dostaw do Europy. Procedura może jednak poprawić pozycję negocjacyjną Rosjan. Taki scenariusz przewidywał BiznesAlert.pl sugerując, że „Gazprom chce dogrywki”.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s