Naftogaz o Skripalu: Wraca Zimna Wojna, czas porzucić Nord Stream 2

Ukraiński Naftogaz komentuje próbę morderstwa płk Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. To, oprócz ostatniego kryzysu gazowego na Ukrainie, ma być dowodem na konieczność odrzucenia spornego projektu Nord Stream 2 przez Zachód.

Wiedomosti/Twitter/Wojciech Jakóbik

Sprawa Skripala szkodzi Gazpromowi

<blockquote class=”twitter-tweet” data-lang=”pl”><p lang=”en” dir=”ltr”>Now that Russia is in <a href=”https://twitter.com/hashtag/ColdWar?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#ColdWar</a&gt; mode with the West, stop <a href=”https://twitter.com/NordStream2?ref_src=twsrc%5Etfw”>@NordStream2</a&gt;, Kremlin’s instrument of splitting <a href=”https://twitter.com/hashtag/Europe?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#Europe</a&gt; <a href=”https://t.co/EKj27FsqFn”>https://t.co/EKj27FsqFn</a></p>&mdash; Naftogaz of Ukraine (@NaftogazUkraine) <a href=”https://twitter.com/NaftogazUkraine/status/973919363031093248?ref_src=twsrc%5Etfw”>14 marca 2018</a></blockquote>

https://platform.twitter.com/widgets.js

– Teraz, gdy Rosja jest z Zachodem w trybie zimnowojennym, należy zatrzymać Nord Stream 2, narzędzie Kremla służące dzieleniu Europy – napisała spółka na Twitterze. Odniosła się w ten sposób do próby zabójstwa przewerbowanego agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego, płk. Skripala, który żył w Wielkiej Brytanii. Nieznani sprawcy zaatakowali go z użyciem środka paraliżującego system nerwowy zwanego „Nowicjusz”, o co Londyn oskarżył Moskwę, wprowadziwszy w rewanżu retorsje dyplomatyczne, o których pisał BiznesAlert.pl.

Po otruciu Skripala premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała również, że jej kraj będzie szukał alternatywnych dostawców gazu. Wartość rosyjskich obligacji spadła w odpowiedzi do poziomu najniższego od sześciu miesięcy. Również rubel stracił na wartości.

Nord Stream 2 to projekt gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, który pozwoli na ugruntowanie pozycji rosyjskiego Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej i pominięcie Ukrainy w przesyle. Jego zwolennicy w Europie przekonują, że będzie źródłem taniego gazu. Krytycy wskazują, że już teraz tworzy podziały wewnątrz Unii Europejskiej.

Rozmowy Gazprom-Naftogaz pomimo sporów

Naftogaz przekonuje również, że na wizerunek Gazpromu wpływa negatywnie jego nieprzewidywalna odmowa uruchomienia dostaw gazu na Ukrainę, a tym samym podporządkowania się wyrokowi trybunału arbitrażowego na korzyść ukraińskiej spółki. Rosjanie nie uruchomili w marcu ustalonych dostaw, co zmusiło Kijów do wprowadzenia środków zaradczych kosztem społeczeństwa. Mimo to, strony deklarują gotowość do rozmów w tym miesiącu.

– Naftogaz poinformował Gazprom o gotowości do rozpoczęcia negocjacji – powiedział Aleksander Miedwiediew, wiceprezes rosyjskiego koncernu. Odniósł się w ten sposób do faktu, że jego firma rozpoczęła procedurę wypowiedzenia kontraktów na dostawy i przesył gazu przez Ukrainę w ramach procedury arbitrażowej. Była to reakcja na wyrok niekorzystny dla Rosjan. Miedwiediew dodał, że rozmowy odbędą się „w nadchodzących dniach”.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s