Minister Naimski porozmawia w USA o LNG i nie tylko | Siemens sprzeda Rosji turbiny pomimo afery na Krymie

:W najbliższych dniach pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odwiedzi Stany Zjednoczone. Weźmie udział w Energy Exports Week, w trakcie którego odbędą się wydarzenia w Waszyngtonie i Houston.

:Rosyjski Gazprom kupi dwie turbiny gazowe od Siemensa na potrzeby budowy elektrowni gazowej w Czeczenii.

Minister Naimski porozmawia w USA o LNG i nie tylko

W najbliższych dniach pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odwiedzi Stany Zjednoczone. Weźmie udział w Energy Exports Week, w trakcie którego odbędą się wydarzenia w Waszyngtonie i Houston.

Wojciech Jakóbik

W poniedziałek 19 marca minister weźmie udział w dyskusji o rozwoju światowej infrastruktury gazowej w Waszyngtonie. 22 marca odwiedzi trzecie Transatlantic Energy Security Forum. Naimski nadzoruję pracę operatorów strategicznej infrastruktury energetycznej, w tym Gaz-Systemu, odpowiedzialnego za gazociągi przesyłowe i terminal LNG w Świnoujściu.

W 2017 roku PGNiG, jako pierwsza firma w Europie Środkowo-Wschodniej sprowadziła LNG ze Stanów Zjednoczonych. Podpisała też kontrakt terminowy na dostawy tego surowca z brytyjską Centricą. Piotr Naimski deklaruje, że Polska chce w 2022 roku mieć pełną swobodę wyboru dostawcy gazu. Kończy się wtedy długoterminowy kontrakt z rosyjskim Gazpromem, który Polacy chcą zastąpić innym, bardziej elastycznym rozwiązaniem, z uwzględnieniem możliwości porzucenia dostaw z Rosji w ogóle. Ma to zapewnić, oprócz terminalu, planowany gazociąg Baltic Pipe z Norwegii.

 

Siemens sprzeda Rosji turbiny pomimo afery na Krymie

Rosyjski Gazprom kupi dwie turbiny gazowe od Siemensa na potrzeby budowy elektrowni gazowej w Czeczenii.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Siemens miał zrewidować politykę rosyjską po tym, jak cztery turbiny przeznaczone na elektrownię w południowej Rosji trafiły ostatecznie na Krym. Współpraca z podmiotami działającymi na tym półwyspie, który został nielegalnie zaanektowany przez Moskwę, jest obwarowana sankcjami USA i Unii Europejskiej.

Siemens zgubił turbiny na Krymie

Mimo to w październiku 2017 roku Siemens zadeklarował, że jest gotów do dalszej współpracy przy modernizacji elektrowni rosyjskich. W Groznem ma powstać elektrownia o mocy do 360 MW i rozpocząć pracę w przyszłym roku. Czeczeński prezydent Ramzan Kadyrow znajduje się na liście sankcji zachodnich. Inwestycje w Czeczenii nie zostały nimi objęte.

W lipcu 2017 roku BiznesAlert.pl poinformował, że Siemens stwierdził, iż Rosja wbrew jego woli dostarczyła turbiny przeznaczone do elektrowni w Tamanie na południu terytorium rosyjskiego, trafiły ostatecznie na Krym. Rząd niemiecki ostrzegł wtedy, że nieprawidłowe wykorzystanie turbin przez Rosjan może zaszkodzić przyszłym inwestycjom Niemiec w Rosji.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s