Gazociąg Polska-Litwa służy naszemu bezpieczeństwu. Dla PAP

Gazociąg Polska Litwa, GIPL. Grafika: Gaz-System
Gazociąg Polska Litwa, GIPL. Grafika: Gaz-System

Gazociąg Polska-Litwa (GIPL) wpisuje się w unijne plany łączenia rynków gazu, wspiera bezpieczeństwo energetyczne i pozwala rozwijać regionalny rynek gazu – powiedział PAP naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.

Budowa gazociągu GIPL

O tym, że w 2019 r. ma się rozpocząć budowa gazociągu GIPL – łączącego Polskę i Litwę – poinformował w piątek podczas wizyty w Wilnie polski minister energii Krzysztof Tchórzewski. Minister zaznaczył, że „ta inwestycja zapewni państwom bałtyckim pełne bezpieczeństwo energetyczne”.

„Podstawowym celem gazociągu Polska- Litwa jest połączenie tzw. wyspy bałtyckiej z resztą Unii Europejskiej gazociągiem po to, aby kraje bałtyckie przestały być tą wyspą i mogły korzystać nie tylko z gazu dostarczanego przez rosyjski Gazprom, ale także z innych kierunków” – powiedział PAP naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik.

Lepsze bezpieczeństwo

W jego ocenie „dla Polaków jest to ciekawa perspektywa dostarczania gazu z naszego terytorium na Litwę, ten gaz może pochodzić np. z terminalu LNG w Świnoujściu albo w przyszłości z Baltic Pipe, czyli gazociągu norweskiego i jest to kwestia bezpieczeństwa energetycznego naszych sojuszników na północnym wschodzie”. Jak dodał: „Litwa, Łotwa i Estonia będą bezpieczniejsze dzięki temu gazociągowi i teoretycznie, gdybyśmy chcieli sprowadzić gaz przez Litwę, to również będzie to możliwe”.

Jakóbik zaznaczył, że gazociąg będzie umożliwiał dostawy w obu kierunkach. „Moglibyśmy teoretycznie sprowadzać (gaz-Polska Agencja Prasowa) z Kłajpedy, gdzie znajduje się pływający obiekt odbierający LNG i stamtąd moglibyśmy odbierać gaz teoretycznie także na rynek polski, ale w sytuacji, kiedy mamy sprawny terminal LNG, to tamtędy nam się bardziej opłaca sprowadzanie tego rodzaju paliwa”. Zdaniem eksperta „gazociąg Polska-Litwa wpisuje się w unijne plany łączenia rynków gazu, wspiera bezpieczeństwo energetyczne i pozwala rozwijać regionalny rynek gazu”.

Rozwój rynku

Jakóbik zwrócił także uwagę na to, że im większy będziemy mieć wybór dostawców gazu, tym lepszą dostaniemy ofertę. „To sprawdza się zarówno na rynku telefonii komórkowej, jak i na rynku gazu ziemnego” – wskazał.

Jak tłumaczył: „Dzięki temu, że Polska ma terminal LNG w Świnoujściu i planuje zbudować Baltic Pipe, prawdopodobnie będzie miała lepsze warunki z Rosji, jeżeli w ogóle o nie się zwróci po 2022 r., kiedy kończy się bieżący kontrakt z Gazpromem”. „Tak samo Litwa – dzięki temu, że już ma pływający obiekt do odbioru gazu zwany gazoportem, a także dzięki temu, że w przyszłości – w 2020 r. będzie miała gazociąg Polska- Litwa, będzie miała wybór i otrzyma lepsze warunki od każdego możliwego dostawcy, ponieważ wolność wyboru gwarantuje to, że klienci, czyli odbiorcy w Polsce czy na Litwie, dostaną najlepszą możliwą ofertę” – powiedział.

Polska Agencja Prasowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s