Może nie udać się zablokować Nord Stream 2. Dla PR 24

Baltic Pipe a Nord Stream

– Rządy Austrii i Niemiec cały czas przekonują, że Nord Stream 2 to projekt biznesowy. Jednak gdy na horyzoncie pojawiła się groźba amerykańskich sankcji, to szefowie MSZ Austrii i Niemiec podnieśli raban. W ten sposób pokazali swój parasol polityczny nad projektem i to się szybko nie zmieni – mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik. O Nord Stream 2 mówił w PR24 też ekspert ds. Rosji Grzegorz Kuczyński.

Według Wojciecha Jakóbika nie ma na ten moment przesłanek, by zapadła decyzja polityczna o zaprzestaniu realizacji Nord Stream 2. – Dlatego rozmawiamy teraz o tym jak opóźnić powstanie tego gazociągu i obwarować go takimi przepisami, by był jak najmniej szkodliwy. Najważniejsze jest i tak to, co my zrobimy na własnym podwórku, czyli rozbudowa terminalu, Baltic Pipe i współpraca z sąsiadami. Elity zachodnioeuropejskie są pijane romantyczną wizją Rosji i mają powiązania z Rosją – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał Grzegorz Kuczyński, Nord Stream 2 będzie realizowany. – Amerykanie bardzo się sprzeciwiają budowie gazociągu, jednak aby projekt zatrzymać, to musiałaby się zmienić postawa Niemiec, a nic nie wskazuje na to, że Berlin zmieni zdanie. Z jednej strony będziemy mieli złe polityczne relacje między Moskwą a Zachodem, a z drugiej strony będzie kontynuowana współpraca na takich polach jak np. energetyka między Rosją a niektórymi krajami Europy Zachodniej – powiedział ekspert.

Więcej: Polskie Radio 24

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s