Morawiecki pomówi w Brukseli o synchronizacji | Czy będzie blokada dostaw ropy z Iranu do Polski?

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Premier Morawiecki będzie rozmawiał w Brukseli m.in. o synchronizacji sieci państw bałtyckich z Europą. Pozwoli im ona uniezależnić się od sieci rosyjskiej, z którą są obecnie zsynchronizowane.

:Do PKN Orlen płynie dostawa ropy z Iranu. Nie wiadomo czy w przyszłości będzie to nadal możliwe, bo USA mogą wprowadzić nowe sankcje wobec Teheranu. Obawy przed takim scenariuszem windują cenę ropy na giełdach.

Morawiecki pomówi w Brukseli o synchronizacji

Premier Morawiecki będzie rozmawiał w Brukseli m.in. o synchronizacji sieci państw bałtyckich z Europą. Pozwoli im ona uniezależnić się od sieci rosyjskiej, z którą są obecnie zsynchronizowane.

Wojciech Jakóbik

Czas ucieka

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprosił premierów Polski i krajów bałtyckich na spotkanie w siedzibie Komisji zaplanowane na 22 marca. Będzie poświęcone przygotowaniom do Rady Europejskiej w zakresie integracji sieci elektroenergetycznej państw bałtyckich z systemem europejskim przez Polskę.

W grudniu 2017 roku Polska i kraje bałtyckie złożyły deklarację polityczną o woli synchronizacji. Komisja naciskała na szybkie prace pod groźbą utraty dofinansowania. Obecnie kraje bałtyckie funkcjonują w systemie IPS/UPS, który kontroluje Rosja. Synchronizacja ma je uniezależnić od Rosjan.

LitPol Link 2

Punktem spornym był projekt LitPol Link 2, którego Polacy nie chcą. Litwini zgodzili się na synchronizację bez jego realizacji, ale dotąd sprzeciwiały się temu Łotwa oraz Estonia, rozważające synchronizację z siecią krajów skandynawskich.

 

Czy będzie blokada dostaw ropy z Iranu do Polski?

Do PKN Orlen płynie dostawa ropy z Iranu. Nie wiadomo czy w przyszłości będzie to nadal możliwe, bo USA mogą wprowadzić nowe sankcje wobec Teheranu. Obawy przed takim scenariuszem windują cenę ropy na giełdach.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Porozumienie nuklearne pod pręgierzem krytyki

21 marca odbyła się wizyta księcia Mohammeda bin Salmana w USA. Mówił tam o konieczności rewizji porozumienia nuklearnego z Iranem, które uznał za „wybrakowane”. Układ zakłada, że Iran zgodzi się na monitoring cywilnego programu jądrowego, zrezygnuje z militarnego, a społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje. Dzięki niemu możliwy jest eksport ropy irańskiej, m.in. do Polski.

Obecna administracja USA rozważa zaostrzenie kursu wobec Iranu i zbliżenie z Arabią Saudyjską. W odpowiedzi na wieści z USA baryłka Brent podrożała do ponad 69,5 dolarów, czyli poziomu z lutego tego roku. W razie wycofania się Amerykanów z porozumienia nuklearnego, handel irańską ropą poza wymianą barterową będzie znów niemożliwy.

Orlen odbierze ropę z Iranu

Tymczasem PKN Orlen czeka na dostawę z wyspy Kharg w Iranie. W połowie kwietnia do naftoportu ma trafić tankowiec z 130 tysiącami ton ropy na pokładzie dla Rafinerii Płockiej. – Przeprowadzone testy produkcyjne na bazie poprzednich dostaw ropy irańskiej uzyskały świetne wyniki efektywności, co otwiera drogę do zwiększania udziału tej ropy w naszym portfolio surowcowym – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Jest alternatywa

Chociaż według polskiej spółki irańska ropa wykazała w testach dobre wskaźniki, to Polacy mają alternatywę w razie zablokowania dostaw z tego kierunku. Rafinerie z GK Orlen, poza irańskim przerabiały już m.in. surowiec pochodzący z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Nigerii czy Norwegii. W październiku ubiegłego roku do przerobu w Płocku trafiła zaś amerykańska ropa WTI z pierwszego ładunku, który transportowany tankowcem Almi Explorer trafił do Polski ze Stanów Zjednoczonych, po zniesieniu przez ten kraj wieloletniego embarga na eksport tego surowca.

Obecnie rafinerie Grupy ORLEN zaopatrywane są ropę na bazie kontraktów długoterminowych z Rosneft Oil Company, Tatneft Europe AG oraz Saudi Arabian Oil Company oraz dostaw spotowych.

Zimą tego roku PKN Orlen i Grupa Lotos oznajmiły, że odbiorą dostawy ropy z USA oraz Iranu. Lotos przerabiał również ropę z Iranu, Arabii Saudyjskiej, Ameryki Łacińskiej czy Afryki Północnej i Zachodniej. Do bieżącej produkcji wykorzystuje też surowiec wydobywany przez spółki zależne z grupy kapitałowej z własnych złóż na Bałtyku i na Litwie oraz pozyskiwany od innych dostawców z polskich złóż lądowych, a także z Morza Północnego.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s