Woźniak: PGNiG chętnie dostarczy więcej gazu na Ukrainę | Fińska nagroda dla Nord Stream 2 za „fałszerstwo”?

:PGNiG jest gotowe świadczyć dostawy na Ukrainę przez cały rok – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes spółki do spraw handlowych, w rozmowie z agencją Ukrinform.

:W odróżnieniu od państw Europy Środkowo-Wschodniej, którym Nord Stream 2 kojarzy się z zagrożeniem, w Finlandii jest nagradzany za ocenę oddziaływania na środowisko wysokiej jakości. Ekolodzy mówią o „fałszerstwie”.

 

Woźniak: PGNiG chętnie dostarczy więcej gazu na Ukrainę

PGNiG jest gotowe świadczyć dostawy na Ukrainę przez cały rok – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes spółki do spraw handlowych, w rozmowie z agencją Ukrinform.

Ukrinform/Wojciech Jakóbik

– Biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację na rynku gazu i ostrą zimę, PGNiG uważnie śledzi zapotrzebowanie i utrzymuje stały kontakt z partnerami kontraktowymi na Ukrainie odnośnie potencjalnych dodatkowych dostaw gazu. Możemy zapewnić je przez cały rok dzięki sprawnej pracy ukraińskich gazociągów i korzystnych warunkom transakcji – zapewnił Woźniak.

Przypomniał, że w punkcie w Hermanowicach istnieje możliwość dostarczania zimą do 6 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie w kierunku Ukrainy. PGNiG podpisał z Naftogazem kontrakt interwencyjny na dostawy w marcu sięgające 60 mln m sześc. W zeszłym roku spółka dostarczyła nad Dniepr prawie miliard metrów sześc. gazu dzięki umowie z firmą ERU Trading i dostawom spotowym do innych odbiorców. Liczy na kolejne kontrakty.

 

Fińska nagroda dla Nord Stream 2 za „fałszerstwo”?

W odróżnieniu od państw Europy Środkowo-Wschodniej, którym Nord Stream 2 kojarzy się z zagrożeniem, w Finlandii jest nagradzany za ocenę oddziaływania na środowisko wysokiej jakości. Ekolodzy mówią o „fałszerstwie”.

Nagroda

Spółka chwali się na stronie internetowej, że Fińskie Stowarzyszenie na rzecz Oceny Oddziaływania na Środowisko przyznało spółce Nord Stream 2 nagrodę za wysoką jakość informacji na temat oddziaływania tego projektu na środowisko zawartego w ocenie (EIA).

Wojciech Jakóbik

Nord Stream 2, czyli projekt gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, musi uzyskać EIA od państw, przez których wody terytorialne ma przebiegać. Procedura ruszyła w Rosji. Zgody muszą jeszcze wydać Finlandia, Szwecja, Dania i Niemcy.

Fałszerstwo?

Chociaż nagroda od Finów może być argumentem za przyznaniem EIA w kolejnych krajach, to przeciwko opowiadają się ekolodzy z Greenpeace Rosja, którzy ostrzegają, że projekt powstaje niezgodnie z prawem rosyjskim i międzynarodowym.

Ekolodzy ostrzegają także, że rosyjska EIA została przeprowadzona w sposób nieprawidłowy. Mówią o próbie fałszowania procedury. Dowodem ma być między innymi fakt, że jeszcze przed jej zakończeniem Rosjanie rozpoczęli pozyskiwanie pozwoleń na potrzeby realizacji projektu.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s