Ukraina i Polska to naturalni sojusznicy w polityce energetycznej. Dla Radio Warszawa

Wojciech Jakóbik w Rzeczy o Biznesie. Fot. Rzeczpospolita
Wojciech Jakóbik w Rzeczy o Biznesie. Fot. Rzeczpospolita

„Ukraina i Polska to naturalni sojusznicy w polityce energetycznej – nie warto zrezygnować z tego z powodu emocji, jakie pojawiają się przy dyskusjach historycznych” – powiedział Wojciech Jakóbik w poranku „Siódma 9”.

Dziennikarz portalu BiznesAlert.pl opowiadał o kulisach i szczegółach sporu (w sprawie przepływu gazu) między Ukrainą i Rosją. Jak wiemy, Gazprom zaprzestał dostaw gazu na Ukrainę, co ograniczyło pole manewru Kijowa. „Sygnał, jaki płynie z Ukrainy, jest taki, że mamy kryzys gazowy. Gazprom po raz kolejny pokazał, że nie jest partnerem godnym zaufania” – ocenił.

Jakóbik zwracał też uwagę na specyficzną pozycję Gazpromu na arenie międzynarodowej. „Po raz kolejny okazuje się, że Gazprom to nie jest normalna firma rynkowa, ale przedłużenie politycznej decyzji Kremla i musi się jej podporządkować. Z ostatniego sporu z Ukrainą wynika, że Gazprom do ostatniej chwili szedł w kierunku porozumienia, a na ostatniej prostej doszło do zwrotu. Wyglądało to jak polecenie z Kremla” – podkreślił rozmówca Marcina Fijołka.

Ekspert w sprawach bezpieczeństwa energetycznego mówił też o projekcie Nord Stream 2 i relacjach Niemiec z Rosją w tym zakresie. „Dla niektórych liczą się tylko pieniądze. W interesie niektórych spółek niemieckich perspektywa jeszcze większej ilości taniego gazu to nadzieja na większe zyski. Politycy muszą jednak myśleć w kategoriach swojego kraju w UE. Według Komisji Europejskiej Nord Stream 2 idzie na przekór polityki europejskiej. Wewnątrz niemieckiej koalicji istnieje spór na ten temat. (…) W pewnym stopniu Angela Merkel jest szachowana przez swojego partnera koalicyjnego i interesy biznesowe, które mają wpływ na politykę CDU. Są chadecy, którzy mają przekonanie, że niemiecki biznes ma prawo do interesów z Rosjanami mimo tego, co dzieje się na Ukrainie. Ale są i inni. Sama kanclerz unika dyskusji na ten temat” – stwierdził Jakóbik.

W rozmowie poruszony został również wątek relacji polsko-ukraińskich. „Istnieją sprawy, w których możemy wspólnie budować parasol ochronny przed agresywną polityką Rosji. Ukraina i Polska to naturalni sojusznicy w polityce energetycznej – nie warto zrezygnować z tego z powodu emocji, jakie pojawiają się przy dyskusjach historycznych” – stwierdził Jakóbik.

Całość rozmowy, w której poruszono również kwestie polskiej odpowiedzi na Nord Stream 2 oraz chęć dywersyfikowania źródeł dostaw gazu do Polski, do odsłuchania poniżej.

Źródło: Radio Warszawa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s