Były minister Austrii dostał pracę w Nord Stream 2 | Dziesięć miliardów na Świętego Graala energetyki

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:Były minister finansów Austrii Jorg Schelling został konsultantem Gazpromu.

:Wiceprezes Łukoila przepisał na żonę akcje firmy warte ponad 100 mln rubli.

:Francuski EDF zainwestuje do 2035 roku prawie dziesięć miliardów dolarów w magazyny energii.

Były minister Austrii dostał pracę w Nord Stream 2

Były minister finansów Austrii Jorg Schelling został konsultantem Gazpromu.

Oberosterreichischen Nachrichten/Wojciech Jakóbik

Według Oberosterreichischen Nachrichten Schelling będzie konsultował projekt Nord Stream 2 krytykowany w Polsce i kilku innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Były minister potwierdził rewelacje austriackiej gazety, ale nie zdradził więcej na temat charakteru swego zatrudnienia w Gazpromie.

Państwowa OMV jest partnerem finansowym spółki Nord Stream 2 AG należącej w stu procentach do Gazpromu. To Schelling zatrudnił na stanowisku prezesa OMV Rainera Seele’a, który obecnie jest aktywnym obrońcą spornego projektu. Były minister i obecny prezes OMV razem odwiedzali Rosję, by rozmawiać o współpracy gospodarczej.

Nord Stream 2 ma osiągnąć przepustowość 55 mld m sześc. rocznie i być gotowy do końca 2019 roku. Jego partnerzy, jak OMV, liczą na tani gaz. Krytycy obawiają się negatywnego wpływu politycznego, rynkowego, prawnego i z zakresu bezpieczeństwa.

Dobrze być żoną wiceprezesa Łukoila

Wiceprezes Łukoila przepisał na żonę akcje firmy warte ponad 100 mln rubli.

Neftegaz/Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Łukoil poinformował, że wiceprezes Anton Szamsuarow przekazał żonę 28,37 tysięcy akcji firmy. W lutym zakupił te udziały za kwotę 104,965 milionów rubli.

Łukoil zapowiada dalszą sprzedaż akcji menadżerom firmy, co ma ich zmotywować do dalszej pracy. Najwięksi udziałowcy firmy to Wagit Alekperow, prezes (24,8 procent akcji) i Leonid Fedun, wiceprezes (9,8 procent). Z tego powodu Łukoil jest określany, jako niezależna spółka, co nie znaczy, że jego zarządu nie łączą więzi z Kremlem.

Jednak „prywatny” Łukoil radzi sobie lepiej od państwowego Rosnieftu. Spółka Alekperowa wyprzedziła rywala z udziałem skarbu w rankingu kapitalizacji. Zajmuje trzecie miejsce za Sbierbankiem i Gazpromem. Rosnieft jest czwarty.

 

Dziesięć miliardów na Świętego Graala energetyki. A Polska?

Francuski EDF zainwestuje do 2035 roku prawie dziesięć miliardów dolarów w magazyny energii.

Forbes/Wojciech Jakóbik

Prezes spółki Jean-Bernard Levy poinformował, że EDF wyda 9,93 mld dolarów na technologię magazynowania energii, która „może radykalnie zmienić energetykę”. Magazyny są zwane przez ekspertów świętym Graalem energetyki, bo w razie opłacalnego magazynowania energii będą w stanie stabilizować dostawy z odnawialnych źródeł. Ich główną słabością jest obecnie nieprzewidywalność dostaw.

EDF chce zbudować magazyny zdolne do zmagazynowania nawet 10 GW energii, czyli podwoić istniejącą moc. Firma zapowiada inwestycje w Europie, a także w Afryce – w Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Francuzi zamierzają zacząć od współpracy ze startupami i inwestycji w technologię. Podobną drogą idą Polacy z PGE, Taurona i Energi, którzy informują o kolejnych projektach magazynowania energii.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s