Rewizja dyrektywy gazowej z furtką dla Nord Stream 2 | Tournée ministra Naimskiego w USA

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Departament w Radzie Europejskiej odpowiedzialny za opinie prawne informuje, że rewizja dyrektywy gazowej pozostawia furtkę, która pozwoli Nord Stream 2 uniknąć regulacji uderzających w monopol Gazpromu, jeżeli nie dojdzie do doprecyzowania przepisów.

:Przedstawiciele polskiego rządu zakończyli kilkudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jej owocem są umowy Gaz-System z tamtejszym sektorem LNG. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odbył także szereg istotnych spotkań.

 

Rewizja dyrektywy gazowej z furtką dla Nord Stream 2

Departament w Radzie Europejskiej odpowiedzialny za opinie prawne informuje, że rewizja dyrektywy gazowej pozostawia furtkę, która pozwoli Nord Stream 2 uniknąć regulacji uderzających w monopol Gazpromu, jeżeli nie dojdzie do doprecyzowania przepisów.

Wojciech Jakóbik

Buzek: Rewizja dyrektywy gazowej ochroni rynek UE, choć może zniechęcić do Nord Stream 2 (ROZMOWA)

 

Prawnicy Rady uznają, że dyrektywa gazowa jest podstawą prawną do podporządkowania Nord Stream 2 prawu UE. W przeszłości wydawali oni opinie na korzyść spornego projektu Nord Stream 2. 26 marca wydali kolejną.

Przekonują, że propozycja rewizji dyrektywy gazowej, która mogłaby podporządkować gazociąg z Rosji prawu UE, wymagałaby umowy międzyrządowej. Oznacza to, że koniecznie byłyby negocjacje, które mogą opóźnić projekt. Piszą też o furtce, która pozwoli wyłączyć Nord Stream 2 spod prawa.

W konkluzji opinii można przeczytać, że rewizja dyrektywy gazowej narzuciłaby trzeci pakiet energetyczny chroniący przed monopolistami jak Gazprom poza terytorium Unii Europejskiej. – Ze względu na to, że część gazociągu jest poza jurysdykcją Unii Europejskiej i obejmuje go skonfliktowany lub kilka skonfliktowanych reżimów prawnych, do rozstrzygnięcia sprzeczności niezbędna będzie umowa międzyrządowa – piszą prawnicy Rady Europejskiej.

Ich zdaniem przyjęcie zmienionej regulacji pozwoliłoby Unii Europejskiej nabyć wyłączne kompetencje zewnętrzne do podpisywania porozumień z krajami trzecimi o zasadach funkcjonowania gazociągów, co zmieniłoby unijne zasady oraz obszar ich obowiązywania. Oznaczałoby to, że kraje członkowskie nie mogłyby zaciągać zobowiązań międzynarodowych, które uderzałyby we wspólne zasady jak rozdział właścicielski, trzeci pakiet energetyczny, regulowane taryfy i przejrzystość.

Powinny także podjąć wszelkie działania na rzecz zakończenia istniejących porozumień o funkcjonowaniu gazociągów z krajów trzecich po zakończeniu derogacji, czyli prawa do niepodporządkowania danej infrastruktury przez określony czas. Same derogacje muszą być „obiektywnie uzasadnione i ograniczone czasowo”, a według prawników Rady propozycja Komisji nie spełnia tych wymogów.

Tymczasem prawnicy ostrzegają, że proponowane prawo pozwala krajowi, na którego terytorium znajdzie się punkt wejścia Nord Stream 2 do sieci Unii Europejskiej (w Niemczech), na uzyskanie derogacji spod wymogów trzeciego pakietu energetycznego. Jednakże nie precyzuje terminu ani podstaw udzielenia derogacji, bez czego taka decyzja mogłaby zapaść arbitralnie. To furtka do nieobjęcia Nord Stream 2 wspomnianą regulacją.

Według premier Wielkiej Brytanii Teresy May, temat gazociągu Nord Stream 2 może pojawić się na posiedzeniu Rady Europejskiej zaplanowanym na czerwiec tego roku. Tymczasem 27 marca Niemcy wydali zgodę na poprowadzenie gazociągu po ich wyłącznej strefie ekonomicznej. Oznacza to, że teoretycznie budowa na terytorium niemieckim może ruszać.

 

Tournée ministra Naimskiego w USA

Przedstawiciele polskiego rządu zakończyli kilkudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jej owocem są umowy Gaz-System z tamtejszym sektorem LNG. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odbył także szereg istotnych spotkań.

Wojciech Jakóbik

Od 19 do 22 marca minister Naimski przebywał w USA. Rozmawiał między innymi z Danem Brouilette, zastępcą sekretarza Departamentu Energii USA, Williamem Silkworthem, zastępcą asystenta sekretarza stanu ds. dyplomacji energetycznej, dyrektora ds. Europy w Biurze Energii i Zasobów Naturalnych Departamentu Stanu, a także Matthew Haarsagerem, doradcą prezydenta USA do spraw ekonomii globalnej i finansów.

Naimski rozmawiał także z senatorami Johnem Barrosso, Jamesem Lankfordem, Ronem Johnsonem, Paulem Gosarem, Joe Bartonem, Stevem Russelem, Johnem Shimkusem, Gene Greenem i Kevinem Cramerem. Minister rozmawiał również z przedstawicielami Atlantic Council oraz CSIS – to prominentne think tanki amerykańskie.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s