Nowe sankcje USA uderzą w ludzi Putina | Parlament Ukrainy apeluje o blokadę Nord Stream 2 | Gazprom i Rosnieft podzielą się Arktyką

:Źródła Wall Street Journal przekonują, że w piątek 6 kwietnia USA przedstawią nowe sankcje przeciwko „elitom rządzącym Rosją”.

:Wierchowna Rada Ukrainy przyjęła 5 kwietnia uchwałę wzywającą parlamenty i rządy państw na świecie do wycofania udziału w budowie, finansowaniu czy lobbowaniu na rzecz spornego projektu gazociągu Nord Stream 2.

:Na mocy poprawki rozporządzenia ministerstwa surowców naturalnych Rosji o koncesjach na szelfie arktycznym konkurenci na rynku krajowym Gazprom i Rosnieft uzyskają prawo do walki o kolejne koncesje.

Nowe sankcje USA uderzą w ludzi Putina

Źródła Wall Street Journal przekonują, że w piątek 6 kwietnia USA przedstawią nowe sankcje przeciwko „elitom rządzącym Rosją”.

WSJ/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Według źródeł WSJ ma być to skutek narastającego napięcia między Zachodem a Moskwą. Celem sankcji mają być oligarchowie i skorumpowani politycy związani z prezydentem Władimirem Putinem. Lista miała powstać na początku roku. Agencja Bloomberg twierdzi, że obostrzenia dotkną 6-10 biznesmenów. Nie wiadomo, czy chodzi też o prezesów spółek, jak rosyjski Gazprom.

Coraz więcej sankcji wobec Rosji

W przeszłości USA i Unia Europejska nałożyły sankcje personalne na prezesów Novateku i Rosnieftu. Europejczycy obawiali się jednak objęcia nimi Gazpromu odpowiedzialnego za jedną trzecią dostaw gazu na Stary Kontynent. Na liście sankcji zaproponowanych przez kongres prezydentowi Donaldowi Trumpowi znalazły się także podmioty,  które współpracują przy projektach infrastrukturalnych, jak Nord Stream 2. Do tej pory prezydent nie skorzystał z możliwości wprowadzenia takiej regulacji.

W lutym tego roku USA oficjalnie oskarżyły Rosję o próbę ingerencji w proces wyborczy poprzez działania trzynastu obywateli i trzy firmy rosyjskie.

 

Parlament Ukrainy apeluje o blokadę Nord Stream 2

PRIME/Wojciech Jakóbik

Wierchowna Rada Ukrainy przyjęła 5 kwietnia uchwałę wzywającą parlamenty i rządy państw na świecie do wycofania udziału w budowie, finansowaniu czy lobbowaniu na rzecz spornego projektu gazociągu Nord Stream 2.

Ze rezolucją głosowało 266 deputowanych na 226 potrzebnych głosów. Parlament wezwał społeczność międzynarodową do zrobienia „wszystkiego, co możliwe”, aby Nord Stream 2 nie powstał. Chodzi o gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, który pozwoliłby na większe dostawy surowca rosyjskiego przez terytorium niemieckie.

Wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko stwierdził, że Nord Stream 2 stanowi zagrożenie dla jego kraju. Krytycy przedsięwzięcia w Europie wskazują, że może zdestabilizować budżet ukraiński, dostawy gazu przez terytorium Ukrainy, zagrozić rozwojowi rynku w regionie i zaszkodzić projektom dywersyfikacyjnym, jak terminal LNG w Świnoujściu czy planowany Baltic Pipe.

 

Gazprom i Rosnieft podzielą się Arktyką

Na mocy poprawki rozporządzenia ministerstwa surowców naturalnych Rosji o koncesjach na szelfie arktycznym konkurenci na rynku krajowym Gazprom i Rosnieft uzyskają prawo do walki o kolejne koncesje.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Zgodnie z nowym prawem obie spółki posiadające już prawie 80 procent koncesji na szelfie, będzie mogło ubiegać się o kolejne. W ten sposób resort odwiesza kolejną rundę przyznawania koncesji. O poprawki poprosiły Gazprom i Rosnieft. Nowe prawo ma rozstrzygać ich spory o dostęp do atrakcyjnych złóż arktycznych. Jednym z nich jest Murmanskoje na Morzu Barentsa.

Rosnieft posiada obecnie ponad 40 koncesji, z których sześć znajduje się na Morzu Barentsa, osiem na Morzu Peczorskim, cztery na Morzu Karskim, cztery na Morzu Łaptiewów i cztery na Morzu Wschodniosyberyjskim.

W przeszłości ministerstwo surowców naturalnych wykluczyło z procesu pozyskiwania koncesji spółki bez „odpowiedniego doświadczenia”, co pozostawiło w grze tylko dwie największe spółki wspomniane powyżej. Arktyczne złoża mają zagwarantować zastępowalność starych złóż, które ulegają stopniowemu zczerpaniu. Ich eksploatację utrudnia ograniczony dostęp rosyjskich firm do zachodnich technologii i kapitału związany z wprowadzeniem sankcji za nielegalną aneksję Krymu i agresję na wschodzie Ukrainy.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s