Rosjanie nie wierzą w polski atom. Nowe sankcje USA utrudnią finansowanie Nord Stream 2

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:Zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa urzędnik przygotowywał dla rosyjskich służb profile osób zajmujących się m.in. bezpieczeństwem energetycznym – ustalił tygodnik „Do Rzeczy”.

:Według agencji Regnum Polska nie zbuduje elektrowni jądrowej.

:Nowe sankcje personalne USA sprawiają, że prezes Gazpromu będzie miał trudności z robieniem biznesu w dolarach, na przykład pozyskiwaniem pożyczek na Nord Stream 2 z banków zachodnich.

Do Rzeczy: Szpieg w ministerstwie energii pisał profile psychologiczne

Zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa urzędnik przygotowywał dla rosyjskich służb profile osób zajmujących się m.in. bezpieczeństwem energetycznym – ustalił tygodnik „Do Rzeczy”.

Do Rzeczy

– Pod koniec marca ABW poinformowała o zatrzymaniu urzędnika Ministerstwa Energii, który miał współpracować z rosyjskim wywiadem. Jak wynika z informacji, do których dotarło „Do Rzeczy”, Marek W. był monitorowany przez polskie służby od dłuższego czasu – czytamy w tygodniku:

– Współpracującego z rosyjskimi służbami polskiego urzędnika namierzono dzięki tzw. obserwacji kontrwywiadowczej wysłanej za attaché obrony przy ambasadzie Federacji Rosyjskiej. Spotkania Marka W. z dyplomatą Federacji Rosyjskiej były częste i wykraczały poza jego służbowe obowiązki. W dodatku spotykał się też z innym pracownikiem rosyjskiej ambasady, o którym polskie służby wiedziały, że jest oficerem wywiadu pracującym pod przykryciem dyplomatycznym – informuje „Do Rzeczy”.

 

Rosjanie nie wierzą w polski atom

Według agencji Regnum Polska nie zbuduje elektrowni jądrowej.

Regnum/Wojciech Jakóbik

Chociaż według analizy rosyjskiej agencji Regnum budowa atomu w Polsce byłaby uzasadniona z punktu widzenia polityki klimatycznej, to będzie trudna do realizacji, bo elektrownia jądrowa jest kosztowna i możliwe są protesty przeciwko inwestycji.

– Można powiedzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że polskie projekty pozostaną ambitną ideą, której brakuje możliwości realnej implementacji. Nawet jeśli Polska znajdzie pieniądze na budowę, nie wiadomo jak zwalczy bezrobocie, które wzrośnie po zamknięciu elektrowni węglowych- pisze dziennikarka Regnum. – Nie da się siedzieć na dwóch krzesłach. Zgodność z normami środowiskowymi bez szkód dla gospodarki jest niemożliwa w przypadku Polski – podsumowuje.

Polacy są przeciwni udziałowi Rosatomu w przetargu technologicznym na budowę elektrowni jądrowej. Jednym z argumentów jest obawa o standardy. Nadal nieznana jest data jego ogłoszenia.

 

Nowe sankcje USA utrudnią finansowanie Nord Stream 2

Nowe sankcje personalne USA sprawiają, że prezes Gazpromu będzie miał trudności z robieniem biznesu w dolarach, na przykład pozyskiwaniem pożyczek na Nord Stream 2 z banków zachodnich.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Financial Times podaje, że nowe sankcje amerykańskie, które objęły m.in. prezesa Gazpromu Aleksieja Millera oraz Władimira Bogdanowa, prezese Surgutnieftegazu, utrudnią ich współpracę „z jakimkolwiek bankiem zachodnim”. To istotne dla współpracy Gazpromu z zachodnimi partnerami finansowymi przy projekcie Nord Stream 2 – Shellem, ENI, Engie, Uniper i OMV.

Surgutnieftegazowi będzie trudniej współpracować z traderami, jak Gunvor, Glencore, Trafigura, Vitol i francuską spółką Total, które regularnie kupują u niego ropę.

Financial Times podaje także, że Oleg Deripaska, do którego należy firma aluminiowa Rusal, będzie miał problem ze sprzedażą tego surowca poza Chinami. To drugi dostawca do USA, do których trafia 10 procent jego produkcji.

Zwolennicy współpracy z Rosją obawiają się analogicznego ruchu w Europie. Wschodnia Komisja Gospodarki Niemiec, główne stowarzyszenie handlowe spółek niemieckich działających na terytorium rosyjskim, wezwało rządu niemiecki i Unię Europejską do tego, aby nie szły w ślad Waszyngtonu.

– Uznajemy ostatnią spiralę sankcji za nieadekwtną i szkodliwą – powiedział prezes Wolfgang Buchele. – Rozszerzający się katalog sankcji rodzi rosnącą niepewność dla wszelkich firm robiących biznes z Rosją i oddala nas jeszcze bardziej od politycznego rozwiązania konfliktu z tym krajem – dodał.

Rzecznik niemieckiego Unipera, który pomaga finansować Nord Stream 2 powiedział Reutersowi, że jego firma „pozostaje wierna swym zobowiązaniom kontraktowym związanym z Nord Stream 2”. – Będziemy jednak nadal monitorować ściśle wszelkie potencjale ryzyka – ocenił. OMV i Wintershall nie udzieliły komentarza w tej sprawie.

Warto dodać, że na liście nowych sankcji znalazł się także prezes Gazprombanku, „skarbonki Gazpromu”, Andrej Akimow.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s