Wiedomosti: Ruszają rozmowy o nowej umowie tranzytowej Gazprom-Naftogaz

Dziennik Wiedomosti donosi, powołując się na dwa źródła, że Gazprom i Naftogaz rozpoczęły już rozmowy o nowej umowie na przesył gazu przez Ukrainę. Dzień po istotnej deklaracji kanclerz Niemiec strona rosyjska wydaje się realizować jej postulat.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Obecny kontrakt kończy się w 2019 roku. W przeszłości Gazprom deklarował, że po jego zakończeniu nie będzie kontynuował dostaw przez Ukrainę, co groziło destabilizacją tamtejszego systemu przesyłowego. W 2016 roku przyznał jednak, że jest gotów utrzymać minimalne dostawy. Był to skutek rozmów z Niemcami, którzy domagali się tego jako warunku zgody na projekt Nord Stream 2, czyli gazociąg omijający Ukrainę.

10 kwietnia kanclerz Angela Merkel powtórzyła ten warunek, a Gazprom powtórzył, że jest gotów utrzymać dostawy w wysokości 10-15 mld m sześc. rocznie. Obecnie przekracza on 100 mld m sześc. na rok. Wiedomosti nie zdołały ustalić o jakich warunkach nowego kontraktu rozmawiają firmy. Gazprom deklarował, że nowa umowa musi być „atrakcyjna ekonomicznie”. Przed sporem o wyrok sądu arbitrażowego Naftogaz deklarował gotowość do obniżenia taryf tranzytowych w celu uatrakcyjnienia szlaku ukraińskiego względem dostaw przez Nord Stream 2 i Niemcy. Nie ustalono dotąd jak wysoki poziom dostaw zagwarantuje stabilność systemu przesyłowego na Ukrainie. Wcześniej BiznesAlert.pl ustalił, że Gazprom będzie zmuszony utrzymać dostawy przez Ukrainę po 2020 roku przez problemy z Nord Stream 2 i Turkish Stream, czyli dwoma projektami, które miały go uniezależnić od szlaku nad Dnieprem.

Projekt otrzymuje kolejne zgody formalne na budowę w Niemczech i Finlandii. Przed nim są jeszcze zgody Danii i Rosji. Jeżeli informacje Wiedomosti się potwierdzą, oznaczałoby to, że warunek budowy postawiony 10 kwietnia przez Merkel wszedł w fazę realizacji dzień później.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s